Alfisti.cz
zpět
Alfisti.cz

Předmluva

Pat Braden
28.02.2017
28.02.2017
28.02.2017
28.02.2017

Ahoj alfisti, 

na následujících stránkách se k Vám dostává text věnovaný historii automobilky Alfa Romeo napsaný v roce 1993 Američanem Patem Bradenem.

Pat Braden byl jedním z čelních představitelů amerického klubu vlastníků vozů Alfa Romeo a je autorem řady knih s automobilovou tématikou (např. Alfa Romeo Owner´s Bible, Alfa Romeo Giulia: History and Restoration a další). Kromě toho za svůj život vlastnil více než 50 vozů Alfa Romeo.

Bradenův článek jsem našel někdy v roce 2006 zveřejněný na webových stránkách, jejichž vlastníkem byl tuším někdo z Maďarska. Ty stránky už dnes neexistují, každopádně překlad z angličtiny mi zůstal, takže jej zveřejňuji.

Při překládání jsem se snažil maximálně držet originálu. Pouze v případě, že autor zabíhal do detailů, které již z dnešního pohledu nejsou zajímavé (například detailní rozbor vládních regulací na americkém automobilovém trhu) jsem si dovolil text zkrátit. Vždy ale na  toto zkrácení upozorňuji v poznámce. Stejně tak jsem byl občas nucen přeskočit určité detailní rozbory technických prvků, jež byly nad rámec mého technického chápání – opět na to upozorňuji v poznámkách pod čarou, bohužel dnes už není možné si najít originální článek v angličtině a věci si dohledat. Do poznámek pod čarou jsem také vložil  svoje komentáře – většinou detailnější popis motorů a jejich charakteristik a občas i nějaké upřesňující informace.

Při překladu jsem se také občas setkával s tím, že text uváděl odlišná historická data než jiné zdroje - typicky se to týká například letopočtů při uvádění konkrétních modelů na trh. Toto je způsobeno tím, že autor je Američan a tam se jednotlivé modely vždy dostávaly s určitým zpožděním (případně i s mírně modifikovaným motorem). Proto se také text nezmiňuje o úplně všech modelech, které Alfa vyráběla, protože se do USA jednoduše nedostaly – např. Alfa 6, Alfasud a jiné.

I přes rozsáhlost textu není možné do něj nacpat všechny detaily a technické informace, takže některé vozy jsou zmíněny pouze letmo bez přesných specifikací. Pokud Vás zajímá ještě více, zkuste se podívat na karty jednotlivých modelů TADY, třeba tam chybějící informace najdete (samozřejmě na této databázi dále pracujeme).

Tyto drobnosti ale nijak neubírají textu na kvalitě a tak věřím, že se při jeho čtení budete dobře bavit.

Kubas (2/2017)

Více informací o Patu Bradenovi viz ODKAZ

 

PS: pokud najdete jakoukoliv nepřesnost, chybu nebo překlep, prosím upozorněte mě buď soukromou zprávou ve fóru nebo napište na mail kubas#alfisti.cz. Díky :-)