Hmotnost

Radim
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2877
Registrován: 5.1.2007, pát 08:25

Příspěvek od Radim » 16.1.2007, úte 14:21

marc:tak ty typicky germanske kidy fakt uz nemuzu vystat.. :-) btw nemuzu se docist kdo to vyhral? snad ne prassat?
Alfetta GTV L

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 16.1.2007, úte 15:40

raddik: nevím, ale myslím že je to celkem jedno. Je to jen jeden z mnoha německy objektivních testů Obrázek

Harous
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8485
Registrován: 5.1.2007, pát 12:22

Příspěvek od Harous » 16.1.2007, úte 16:08

Richie píše:vsak kdysi jsem nekde cetl ze kdyz tento test delali se 156 kou tak vyhrala i nad takovymi vozy jako je slavne BMW M3
Tak to si cetl dobre... M3 se pri vyhybacim manevru odporoucelo driv nez 156 1.8TS... :mrgreen:
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Harous
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8485
Registrován: 5.1.2007, pát 12:22

Příspěvek od Harous » 16.1.2007, úte 16:12

Marc159 píše:raddik: nevím, ale myslím že je to celkem jedno. Je to jen jeden z mnoha německy objektivních testů Obrázek
Me z Tebe slehne... :twisted: Ja tu prolejzam smajliky, davam reload, kontroluju nastaveni proxyny a porad se divim, kde ze mam ty novy smajliky...
A Ty si to tam hodis jako obrazek z webu... :lol: :lol: :lol:
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 16.1.2007, úte 18:08

jj jsem zvyklý že některým lidem piju krev

Obrázek :D

A admin odjel do lázní, tak proč se trochu nerozšoupnout? Obrázek

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 17.1.2007, stř 12:20

Raddik píše:s tou absolutni hmotnosti bych uplne nesouhlasil
Mno můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu i protestovat, ale to je to jediné, co s tím můžeš dělat :) Oporu to má totiž jen v recenzích nezkušených novinářů a nikoli ve fyzikálních modelech těles. Ostatně většina supersportů je poměrně těžká a je jen málo trabantistů, kteří by se chlubili, že v zatáčkách dohání to, co ztrácí na rovinkách. :mrgreen:
Obrázek

Radim
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2877
Registrován: 5.1.2007, pát 08:25

Příspěvek od Radim » 17.1.2007, stř 12:39

Marc159 píše:Mno můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu i protestovat, ale to je to jediné, co s tím můžeš dělat :)
amen,cimrmane :lol: myslel jsem to jako velka hmotnost plus nedotaciva koncepce plus zatacka projizdena velkou rychlosti..co z toho "nema vliv na chovani auta v zatackach" asi bude? :roll: jinak ve fyzice se necham vzdy rad poucit,mam VŠ ale humanoidni :-),ted ctu HAwkinga ajde mi z toho hlava kolem :roll:
Alfetta GTV L

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 17.1.2007, stř 12:57

Odstředivé síly rostou se čtvercem (druhou mocninou) rychlosti, takže čím rychleji pojedeš, tím větší šance že z té zatáčky vyletíš. Ale to většina automobilistů ví. :wink: A těžké auto se bude chovat paradoxně lépe, než lehké - obzvláště naložené.
Jdu na oběd do místního restaurantu, tam se lehce přichytřím a jestli budeš mít ještě nějaké nejasnosti, tak ti je hravě vysvětlím :D

Richie
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7023
Registrován: 5.1.2007, pát 08:14

Příspěvek od Richie » 18.1.2007, čtv 08:51

:) koukam diskuze na temer vedecke urovni :)
Zakladatel webu a fóra Alfisti.cz...

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 18.1.2007, čtv 10:38

Znáš to, když dojdou logické argumenty, jsou na řadě vzorečky.

Obrázek

Radim
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2877
Registrován: 5.1.2007, pát 08:25

Příspěvek od Radim » 18.1.2007, čtv 11:50

marc: to vis,ve skole jsem se moc nebifloval..
Alfetta GTV L

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 18.1.2007, čtv 12:05

raddik: To je škoda, protože jsme to téma mohli uchopit mnohem šíře. :( A jiné mě u 159 nenapadá, protože poruchy, ani jiné problémy zatím nemám. :mrgreen:

Radim
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2877
Registrován: 5.1.2007, pát 08:25

Příspěvek od Radim » 18.1.2007, čtv 12:21

Marc159 píše:A těžké auto se bude chovat paradoxně lépe, než lehké - obzvláště naložené.
ok,takze ten paradox je v cem,kdyz rostou odstredive sily ?hmotnost pomaha lepsi trakci,to bych pochopil..ale v cem je tedy ten paradox ze to funguje? (btw ta fyzika je pro me peklo,vcera jsem ani nedokoncil kapitolu o primordialnich cernych dirach,fakt se mi uvaril mozek ) :roll:
Alfetta GTV L

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 18.1.2007, čtv 12:43

raddik: Nech toho Hawkinga Hawkingem a vrhni se na Newtona. Ostatně podívej se jak ten Hawking vypadá. Ten chlap nemůže být normální. :mrgreen:
U těch těžších aut je výhoda, ža užitečné zatížení, tedy minimálně řidič, tvoří percentuálně menší část celkové hmotnosti než u lehčích. Lépe se dá tedy u takového auta naladit pérování. Zkrátka rozdíl v tvrdosti a tedy jízdních vlastnostech se při naložení tolik nemění. :wink:

integrale

Příspěvky: 46
Registrován: 4.6.2007, pon 21:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od integrale » 4.7.2007, stř 12:33

"A těžké auto se bude chovat paradoxně lépe, než lehké - obzvláště naložené"

Totální nesmysl odporující fyzice. O tom není třeba diskutovat. Právě proto musí být v motoristickém sportu vždy dána minimální hmotnost, protože jinak by auta byla z nomexu a takový WRC by vážilo tak 650 kg (agregáty + výbava + náplně).

Tu stovku za 7 s bych někdy chtěl vidět, ani na 7,5 jsem se nedostal. Proti 155 Q4, která ma stovku dělat za stejných 7 s je to líná vrána. Ale to jsme nakonec zažili už u 164 Q4, která měla nejdřív dělat kilo za 7,3 s, pak za 7,4 s a nakonec se nikdo nedostal pod 7,8 (proti V6 TB, která měla na 100 km/h zrychlit za 8,2 s a zvládla to za za 7,5 s). Fakta jsou věc jedna, marketing věc druhá.

159 Q4 je celkově velmi nedotáčivá - v akceleraci i deceleraci. Systém Q4 odpovídá modelům 156 - tedy žádná oslnivá technika, ale jen volné diferenciály a středový "tupý" TorSen. Jeho uzavřením se pouze zvýší nedotáčivost auta, je nutno sundat nohu z plynu, případně lehce ťuknout do brzdy, aby se auto přestalo hrnout přes vnější přední kolo. Ani tak ale nedojde k nějakému velkému efektu stočení dovnitř oblouku, ale jen ke zmenšení poloměru vnější šroubovice. Samozřejmě je potřeba počítat se zásahy stabilizačního systému, který má snahu auto navíc ještě rovnat, čímž nedotáčivost ještě zvyšuje. Ale to je prostě normální chování většiny dnešních evropských aut. Výhodou 159 je slušné řízení a první výchylka směrem do oblouku je relativně razantnější než u konkurence, takže auto jde do oblouku celkem ochotně, ale asi uprostřed podklouzne vnější přední kolo a auto jde nekompromisně ven. Řekl bych, že průjezd rychlou zatáčkou je velmi srovnatelný s BMW M5 V8 (ale v hodně pomalý zatáčce se samozřejmě projeví zadní pohon a samosvor u M5). 156 je v oblouku samozřejmě mnohem rychlejší a naprosto ovladatelná (akcelerací z nedotáčivosti do decelarace a přetáčivosti), ale chybí ji alespoň přední samosvor na výjezdu.
Největším trumfem 159 Q4 proti konkurenci jsou asi brzdy, které sice nejsou nijak jedovaté, ale rozjezdy z kopce na "full" není pro ně likvidační a přehřívají se podstatně později než u konkurence.
159 je auto spíš pro dálnice, ale dá se s ní jet celkem obstojně i na silnicích 1. a ještě tak 2. třídy. Na úzkých silničkách v serpentinách je prostě neohrabaná. Ale je samozřejmě jasné, že na závodění v serpentinách to auto prostě není postavený. Žádné Cuore Sportivo se nekoná, spíš je to pohodlný sedan dnešní střední třídy (u zařazení do tříd se bude muset uvádět rok, protože ještě "nedávno" byla sedanem střední třídy AR 75), který je v nějaké lajně s konkurencí, proti níž nabízí lepší brzdy, trochu lepší jízdní vlastnosti a celkem solidní záruky.
Koně motor nedělají a motor nedělá auto!

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 4.7.2007, stř 23:45

Tak tady je to ještě zábavnější-
integrale píše:"A těžké auto se bude chovat paradoxně lépe, než lehké - obzvláště naložené"

Totální nesmysl odporující fyzice. O tom není třeba diskutovat. Právě proto musí být v motoristickém sportu vždy dána minimální hmotnost, protože jinak by auta byla z nomexu a takový WRC by vážilo tak 650 kg (agregáty + výbava + náplně).
Podívej, přímá úměra mezi třením, chceš-li tzv. gripem a hmotností a mezi odstředivou silou a hmotností je jasná dítkům školou povinným, neboť se jedná o látku druhého stupně ZŠ. Takže máš pravdu, tady je to bez diskuze. Dále si je třeba uvědomit základní fakt a to, že dynamiku auta ovlivňuje poměr výkon/váha. A je tedy logické, že závodní regule ovlivňují jak výkon (např. max objem motoru), tak váhu. Ostatně snižování váhy by zároveň vedlo ke snížení bezpečnosti. Opět bychom mohli v případě zájmu rozvést debatu, neboť některé hodnoty jsou limitní (myšleno vlastnosti materiálu), ale mám obavu, že chybí dobrá vůle.
integrale píše:Tu stovku za 7 s bych někdy chtěl vidět, ani na 7,5 jsem se nedostal. Proti 155 Q4, která ma stovku dělat za stejných 7 s je to líná vrána. Ale to jsme nakonec zažili už u 164 Q4, která měla nejdřív dělat kilo za 7,3 s, pak za 7,4 s a nakonec se nikdo nedostal pod 7,8 (proti V6 TB, která měla na 100 km/h zrychlit za 8,2 s a zvládla to za za 7,5 s). Fakta jsou věc jedna, marketing věc druhá.
Podívej, Němci to s Brerou zvládli, tak hlavu vzhůru. Naučit se řadit může v podstatě každý. Test například zde http://www.autobild.de/drucken_alles.ph ... l_id=11028
Opět jsem ochoten v případě vážného zájmu ukázat či poradit.
integrale píše:159 Q4 je celkově velmi nedotáčivá - v akceleraci i deceleraci. Systém Q4 odpovídá modelům 156 - tedy žádná oslnivá technika, ale jen volné diferenciály a středový "tupý" TorSen. Jeho uzavřením se pouze zvýší nedotáčivost auta…
Zážitky lidí, kteří s autem v životě nejeli jsem se rozhodl již nekomentovat. Tady bych jen poznamenal, že TorSen NELZE uzavřít ani teoreticky. Příslušné školení již ani nenabízím.

Harous
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8485
Registrován: 5.1.2007, pát 12:22

Příspěvek od Harous » 5.7.2007, čtv 02:58

Podívej, Němci to s Brerou zvládli, tak hlavu vzhůru. Naučit se řadit může v podstatě každý. Test například zde http://www.autobild.de/drucken_alles.ph ... l_id=11028
Opět jsem ochoten v případě vážného zájmu ukázat či poradit.
Hmm, rikat parkosovi co neco najezdil nejen v rallye, ze neumi radit je docela odvaha, hlavne aby Tobe to slo... :-D
Zážitky lidí, kteří s autem v životě nejeli jsem se rozhodl již nekomentovat. Tady bych jen poznamenal, že TorSen NELZE uzavřít ani teoreticky. Příslušné školení již ani nenabízím.
Tady s Tebou musim vyjimecne souhlasit... Integrale ma zkusenosti jak s Deltama Integrale, Alfama 75, 155, 155 Q4, 156, tak i se 159...
S kteryma z techto aut mas zkusenosti Ty?

P.S. Timto osobne koncim diskuzi na tohle tema, nema to podle me dal cenu. Ve chvili kdy zacne teoretik z praktika delat vola, ztraci to v mych ocich smysl... Osobne (krom toho, ze si budu stat za svym) budu samozrejme na strane toho, kdo s temi auty ma zkusenost, vcetne 159 a kdo stravil dost casu nejen v tech autech, ale i pod nima (155 a 156), nez nekomu kdo si zacal hledat informace o predchozich modelech Alfy asi tak pred tydnem na internetu.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 5.7.2007, čtv 03:32

Jo takhle, takže on je to profik :)
integrale píše:Tu stovku za 7 s bych někdy chtěl vidět, ani na 7,5 jsem se nedostal.
Tak zkusím, jestli má pravdu. Pouze uvádím, že tady se řadí jen z jedničky na dvojku, tedy jednou a ten tvůj profík v tom v životě neseděl. :-D

integrale

Příspěvky: 46
Registrován: 4.6.2007, pon 21:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od integrale » 7.7.2007, sob 01:05

TorSen LZE samozřejmě 100% uzavřít nejen teoreticky, ale i prakticky (je to jen věc nastavení stoupání), ale na 159 je použit takový, který vždy vykazuje drobné rozdíly v otáčení náprav. Za nedostatečnou míru alibismu se tímto omlouvám, je to tradiční problém diskusí (už tak mám pocit, že jsou mý kecy dlouhý). Doufal jsem, že označení "tupý" bude stačit, v autařině se tak označuje právě průběh uzavírání a jeho vliv na jízdní vlastnosti.
Ke zbytku osobních útoků se nevyjadřuji a o Breře jem nikdy nehovořil, neboť s tou jsem opravdu nikdy nejel.
Koně motor nedělají a motor nedělá auto!

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 9.7.2007, pon 01:55

U samosvorných diferenciálů TorSen skutečně nelze dosáhnout 100% uzavření. Je to dané konstrukcí, kde míra svornosti, neboli TBR (Torque Bias Ratio) je dáno vždy nějakým poměrem. Nevím z hlavy kolik je u 159 či Brery, ale určitě to najdete v technckých specifikacích. Např. běžné TBR 4:1 znamená, že TorSen je schopen distribuce momentu v poměru až 80:20 na jednotlivé nápravy. Z toho ovšem také vyplývá, že není schopen poměru 100:0, což by znamenalo jeho uzavření. Někde jsem i viděl propagandistické video, kde BMW s xDrive odjelo i v situaci, kdy mělo zadní kola ve vzduchu, zatímco AUDI s TorSenem toho nebylo schopné právě z důvodů, které jsem uváděl výše.
S osobními útoky jsem nezačal, takže pokud se jich nadále vyvarujeme, tak to jen přivítám.

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

TorSen

Příspěvek od Marc159 » 10.7.2007, úte 10:38

Tady se můžete podívat na video, kde vidíte rozdíl mezi samosvorným diferenciálem, zde reprezentovaný AUDI Quattro a řešením typu haldex, xDrive apod., zde xDrive BMW. Z videa je patrné, že TorSen se NENÍ schopen zcela uzavřít a auto zůstalo doslova viset na válcích.

http://video.google.com/videoplay?docid ... &plindex=0

integrale

Příspěvky: 46
Registrován: 4.6.2007, pon 21:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od integrale » 11.7.2007, stř 13:39

Torque Sensiq je normální šnekový diferenciál, který vychází z poměrů šnekového soukolí. V automobilovém průmyslu se používá zhruba od 30. let 20. století, nejčastěji na nákladních nebo transportních vozech, rovněž se používá jako naviják pro manipulační vozidla, v zemědělství se používají šnekové dopravníky atd.
U šnekového soukolí je čistě věcí třecích poměrů jednotlivých elementů (šnek versus šnekové kolo a stoupání jejich šroubovic + boční profil), nakolik bude soukolí samosvorné. NEJČASTĚJI SE ŠNEKOVÉ SOUKOLÍ UŽÍVÁ PRÁVĚ TAM, KDE MÁ BÝT DOSAŽENO 100% SAMOSVORNOSTI, ale u většiny diferenciálů Torque Sensiq je šroubovice takového tvaru, aby 100 % samosvornosti dosaženo nebylo. Druhů těchto diferenciálů je celkem dost, například na revolučním systému Integrale, který později převzala i AR 155 Q4 je šnekový TorSen použit jako zadní diferenciál s omezením svornosti, který má zcela odlišný průběh než TorSen C, použitý v AR 159. Aplikovaná varianta šnekových diferenciálů se používá i u předních LSD na Lancerech Evo, Imprezách STi a Alfa Romeo jej používá pod ozn. Q2. Zde jsou ale role šneku a šnekového kola poněkud jinak řešeny.
Koně motor nedělají a motor nedělá auto!

Marc159
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 203
Registrován: 6.1.2007, sob 16:42
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marc159 » 12.7.2007, čtv 18:11

integrale píše:u většiny diferenciálů Torque Sensiq je šroubovice takového tvaru, aby 100 % samosvornosti dosaženo nebylo.
Koukám, že jsme se k tomu, sice bolestně, ale přeci jen dopracovali. Jak říká klasik. Lepší jeden obrázek (zde video) je lepší než 1000 slov. :D

Harous
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8485
Registrován: 5.1.2007, pát 12:22

Příspěvek od Harous » 12.7.2007, čtv 19:49

NEJČASTĚJI SE ŠNEKOVÉ SOUKOLÍ UŽÍVÁ PRÁVĚ TAM, KDE MÁ BÝT DOSAŽENO 100% SAMOSVORNOSTI
Kdyz si citoval B, musim ja citovat A...
Kdyz uz citujes, nemanipuluj s citovanym textem tak aby se Ti to hodilo... [-X
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Bull.et
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 701
Registrován: 2.3.2007, pát 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bull.et » 12.7.2007, čtv 19:54

Tak bud blbe ctu, nebo si posledni 2 citace v podstate odporuji
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Ti
Alfa Romeo 156 Crosswagon
Ex Alfa Romeo 145 1.6 boxer R.I.P

Odpovědět

Zpět na „159“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti