Klimatizace a vše kolem

Odpovědět
Harous
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8484
Registrován: 5.1.2007, pát 12:22

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Harous » 12.3.2018, pon 22:24

Hmotnost chladiva by si měl najít na štítku v motorovým prostoru ne? Alespoň to tak je snad u všech aut. Nebo to mívají chlaďaři v tabulkách.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

romanc
Štamgast

Příspěvky: 967
Registrován: 22.7.2015, stř 18:40
Bydliště: Vlašim

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od romanc » 13.3.2018, úte 02:51

159 stitek ohledne chladiva nema, automaty ukazuji nahodne 460 nebo 550g. Kompresory se pry davaly nahodne dle toho co meli po ruce, nicmene Zexel vzdy 550g
Alfa Romeo 159 SW 1.9JTD 85KW 2006
Opel Corsa 1.4T 74KW 2018

tviks
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25
Registrován: 26.11.2015, čtv 13:06

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od tviks » 10.4.2018, úte 09:46

marbeo píše: 12.10.2013, sob 16:14 Nazdar,
idem rano do roboty, je 5 °C, zapnem kurenie napr. na 20°C. Behom par minut zacne kurit tak ako chcem.
Raz som siel k veceru po dialnici (cca 140-150km/h) cez Nitru do Ba, bolo asi 12-13°C, nastavil som tam nejakych 26°C ale z fukarov fukal studeny vzduch. Skusil som zvysit na 30°C ale stale nic. Rano zas do roboty, auto kurilo normalne.
Zda sa mi to, ze pri 140 km/h fuka studeny vzduch, aby clovek nezaspal za volantom, alebo je to pokazene? Ziadne kontrolky nesvietili, ked som pustil klimu, tak to slo normalne.
Nestretol sa s tym niekto?
Zdravím, Alfu už mám třetí rok, vše super až na ventilaci. V zimních měsících nemám problém, auto topí jak má. Když ale na jarě stoupne teplota na cca 10-15°C (v noci od jara do podzimu), auto začne chladit a i když mám vypnutý ventilátor, popř jednu čárku neustále mi táhne na nohy. U krátkých tras a nízkých rychlostí to jde vydržet, ale jezdím dost často přes republiku ale vydržet tři hodiny, když vám fouká na nohy je dost nepříjemné. Mám nastaveno povetšinou cca 22-24°C. Když zapnu full auto, tak je to o něco lepší, když cirkulaci, tak to od spoda fučí více. Nejhorší je když vypnu ventilaci úplně. Už jsem zkoušel všechny možné kombinace, nastavení, manuál znám nazpaměť, ale to nepříjemné táhnutí na nohy už mi odvařilo kolena... :smt013 Zvažuji, že nacpu nějaký hadr někam do výdechů pod palubovkou ať je klid. Má někdo podobný problém? Lze ty výdechy na nohy nějak zregulovat?
Přijde mi jakoby to profukovalo přes pylový filtr nějak víc, než by mělo a proto to pak ze všech výdechů i na jedničku fučí jak pominuté.
Alfa se nekupuje proto, že bychom ji potřebovali, ale proto, že ji prostě chceme!

Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V 110 kW, DPF ON, EGR ON, SWIRL ON - legál
ex. Škoda Fabia 1.4 MPi 55 kW
ex. Škoda Felicia 1.3 LX 50 kW

speedy
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6940
Registrován: 11.10.2009, ned 17:24
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od speedy » 10.4.2018, úte 14:48

Když si to ale přepneš jenom na sebe a popř.na sklo tak je to v pohodě ne?
AR Tonale Speciale 1.5 VGT 118Kw
AR Giulietta 1.4 T-Jet 88kw Sportiva
EX AR Giulia 2.2JTD Super 8AT 110kw
EX AR 159 SW 1.9JTDm 110kw - to je vražda, napsala
EX AR 159 SW 2.4JTDm 154kw Ti
EX AR 156 SW 2.4JTDm 129kw
EX AR 147 1.6 TS 88kw

tviks
Uživatelský avatar

Příspěvky: 25
Registrován: 26.11.2015, čtv 13:06

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od tviks » 10.4.2018, úte 16:06

Tak to mívám nejčastěji, namířím na sebe popř. na okno a průduchy přiškrtím. Ale i tak to při dálniční rychlosti profukuje odspodu. Přijde mi, že to i na jedničku popř. vypnutém ventilátoru profukuje zvenku. Když vypnu ventilaci na off, tak to profukuje nejvíc. Říkal jsem si zda to není třeba pylovým filtrem, že by byl víc propustný. Už jsem uvažoval, že bych pylový filtr zčásti překryl, a tím snížil průtok vzduchu, nebo něco nacpu do vydechů na nohy a bude snad pokoj. Jen nevim kudy to tam přesně zpod palubovky proudí. Spolujezdec žádné anomálie nehlásí, je to jen u řidiče...
Alfa se nekupuje proto, že bychom ji potřebovali, ale proto, že ji prostě chceme!

Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V 110 kW, DPF ON, EGR ON, SWIRL ON - legál
ex. Škoda Fabia 1.4 MPi 55 kW
ex. Škoda Felicia 1.3 LX 50 kW

zipp
Uživatelský avatar

Příspěvky: 61
Registrován: 17.1.2017, úte 05:59

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od zipp » 11.4.2018, stř 08:56

Ideálně bych to napíchl na diag. a podíval se, jestli jsou v pořádku serva na distribuci vzduchu. Když to máš nastavený jen nahoru, nemůže odspoda profukovat

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 13.4.2018, pát 07:35

Ahoj alfisti, řeším takový problém na své 159, mám ve výbavě dvouzónovou klimatizaci, ale vypínám ji, protože na straně jedné ubírá výkon a zvyšuje spotřebu, ale především mě po delším pobytu v klimatizovaném prostředí často bolí v krku... Zpět k problému, v těchto teplejších dnech tedy vypnu klimatizaci a zapnu pouze ventilátor na stupeň LO, čekal jsem, že na mě tedy bude foukat vzduch z venku (stále relativně chladnější), nicméně mám pocit, že to i na nejnižší stupeň fouká docela teplý vzduch, jakoby to stále trochu topilo, nejsem si tím úplně jistý, nicméně nedávno jsem vezl známého a ptal se mě, zda topím... Nevíte co dělám špatně?

swoop01
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1287
Registrován: 4.9.2010, sob 18:30
Bydliště: Brno

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od swoop01 » 13.4.2018, pát 09:54

>Dan33: Co je LO?
Proto, ze je klima automaticka tak mam nastaveno 22 stupnu zima/leto uz cca 7 let ve vsech zonach. Do topeni ji nekecam, kdyz chce tak si pritopi a kdyz ji to staci tak topit sama prestane. S Vlockou si ale moc pocitove nerozumime, nechavam ji jen kdyz prsi, nebo kdyz lezu do auta zmoklej jak slepka a nebo kdyz je fakt hic. Jinak ji nechavam naprostou volnost a nekecam ji do toho. Snad jen ji jeste trochu zdrbu za vykon ventilatoru, protoze mam rad optimalne vykon tak na 1 az 2 carky a v tom se mnohdy (hlavne v zimne a z rana) moc neshodneme.
Fiat Tipo 1.7D - nezapomenu na jedno z nej. auticek.
Ruzny zvuky, smrady ze me vychazi a uhlikovou stopu vytvari.
Vagonka, Nuninka, Bestie

romanc
Štamgast

Příspěvky: 967
Registrován: 22.7.2015, stř 18:40
Bydliště: Vlašim

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od romanc » 13.4.2018, pát 13:49

Zvýšení spotřeby a snížení výkonu při zaple klime je opravdu minimální ze to neni poznat.

Lo: nastavena nejnižší teplota cca 15°C správně funkční jen s vlockou

Pokud tě z klimatizace bolí v krku musíš pravidelně desinfikovat klimu a měnit kabinovy filtr.

Co se týká vypnutí kompresoru (vlocky) tak studený až mírně vlažný fouká maximálně do cca 22°C venkovní teploty pak začíná foukat teplý.

A aby topení stihalo chladit bez klimi musí být natavena vyšší teplota bez je venkovní. Nižší je funkční jen s aktivní klimou.
Alfa Romeo 159 SW 1.9JTD 85KW 2006
Opel Corsa 1.4T 74KW 2018

swoop01
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1287
Registrován: 4.9.2010, sob 18:30
Bydliště: Brno

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od swoop01 » 13.4.2018, pát 15:50

Spotrebu nevim, moc ji nesleduji, ale vykon poznat je hafo ... at uz odporove pritapim nebo klimuji.
Fiat Tipo 1.7D - nezapomenu na jedno z nej. auticek.
Ruzny zvuky, smrady ze me vychazi a uhlikovou stopu vytvari.
Vagonka, Nuninka, Bestie

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 5.5.2018, sob 21:11

Tak dnes jsem jel do Vídně a celou cestu tam (bylo cca 19 stupňů celsia) a při vypnuté klimatizaci/hvězdičce a nastavené teplotě na Lo šel z výdechů příjemně chladný vzduch (odpovídající tomu venkovnímu), když jsem se z Vídně vracel (bylo cca 23 stupňů celsia) to najednou foukalo výrazně teplý vzduch - mnohem teplejší než venku, bylo to jako bych topil, takže mě to donutilo zapnout klimu/hvězdičku. U všech aut, které jsem řídil foukal po vypnutí klimatizace a nastavení nejnižší teploty vzduch odpovídající venkovní teplotě, proto se raději ještě jednou zeptám, zda je to u stopadesátdevítky normální. Ještě podotknu, že mám na čelním skle takovou tu černou krabičku - je to prý nějaká verze s automatickou detekcí čistoty vzduchu, tak nevím jestli to s tím nějak nesouvisí. Další věc, která mě štve je to, že se někdy po nastartování ta klima zapne sama (rádio se zapíná vždy, což mě také štve...).

speedy
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6940
Registrován: 11.10.2009, ned 17:24
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od speedy » 5.5.2018, sob 21:45

ta krabička pod zrcátkem je sensor slunečního svitu a reguluje foukání klimatizace podle toho, jak máš zamlžné sklo. Pokud se ti už ráno zapíná klimoška sama, zkusil bych nejdřív utřít (očistit) sklo zevnitř, případně utřít i ten sensor (tu část samozřejmě co směřuje ven, neboli co snímá právě ten svit).
Co se týká toho topení, nevím jakou máš motorizaci, ale pokud máš 2,4 tak se to prostě vyhřeje že si tou klimoškou musíš pomoc. Já vím, že pokud je venku slunečno a 20 stupnu, tak už si taky pomáhám klimoškou, jakmile jí vypnu začínám za chvilku cítit, že je v autě jakoby vydýcháno a za chvíli mi je už i celkem vedro)
AR Tonale Speciale 1.5 VGT 118Kw
AR Giulietta 1.4 T-Jet 88kw Sportiva
EX AR Giulia 2.2JTD Super 8AT 110kw
EX AR 159 SW 1.9JTDm 110kw - to je vražda, napsala
EX AR 159 SW 2.4JTDm 154kw Ti
EX AR 156 SW 2.4JTDm 129kw
EX AR 147 1.6 TS 88kw

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 5.5.2018, sob 21:55

Přesně tak, prostě to najednou jakoby topí... mám 2.2 JTS, je to ale zvláštní, že ty cca čtyři stupně znamenají takový rozdíl. Před časem jsem vezl kamaráda a ptal se mě jestli proč topím... Dnes jsem cestou vyzval ženu, aby si k tomu výdechu přiložila ruku, jestli se mi to nezdá, potvrdila mi to i ona, prostě to nad těch cca 20 stupňů venkovní teploty začíná přitápět... nezbývá mi tedy asi nic jiného než jezdit s klimou. Nic z toho za co byla 159 kritizována nemohu potvrdit, je to skvělé auto, ale toto je prostě chyba, která lidem, kteří klimu moc nemusí tu jízdu dokáže pořádně otrávit.

romanc
Štamgast

Příspěvky: 967
Registrován: 22.7.2015, stř 18:40
Bydliště: Vlašim

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od romanc » 5.5.2018, sob 22:35

Tohle rozhodne neni chyba auta, proste pokud neni venkovni vzduch studeny tak proste bez pouziti klimatizace studeny nebude. Tim ze vypnes klimatizaci tak proste mas klasicky ventilator jako u starych aut bez klimatizace.

Proste nemuzes po autu chtit aby byl studeny vzduch kdyz ma vyparni bez zapnute klimatizace +-22°C (klimatizace prave ochlazuje ten vyparnik odkud se bere studeny vzduch).

To je jako kdybych chtel aby v saxu (bez klimatizace) co mame doma v lete foukal studeny vzduch coz proste neni teoreticky ani realne mozne protoze tam na to neni technika (klima).
Alfa Romeo 159 SW 1.9JTD 85KW 2006
Opel Corsa 1.4T 74KW 2018

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 5.5.2018, sob 22:47

já samozřejmě nechci, aby to auto foukalo studený vzduch v horku, nejsem idiot, jde mi o to, že to auto pod dvacet stupňů fouká vlažný vzduch a o čtyři stupně více doslova topí, to není normální, na každodenní ježdění mám Renault Scénic a tam tu klimu zapínám naprosto výjimečně, většinou si opravdu vystačím s foukáním vzduchu “z venku” a staženým okýnkem dle potřeby, nedělala to ani předchozí 156 (to topení nad 20 stupňů)... Buď mám něco špatně, nebo je to prostě chyba v konstrukci, že se ten venkovní vzduch při cestě k výdechu nadměrně ohřívá, jak říkám, u žádného auta jsem to dosud nezažil, aby to při nejnižší nastavené teplotě topilo

speedy
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 6940
Registrován: 11.10.2009, ned 17:24
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od speedy » 6.5.2018, ned 06:24

Ja kdyz mel 156 tak se už ve 20 stupnich na sluníčku taky neobešla bez klimatizace. Podle mě to nylo opět tim jak byl nahuštěnej motorovej prostor (2.4jtd) a navíc auto tmavý barvy tak se prostě ventilační soustava a vůbec celý auto dost ohřeje.
AR Tonale Speciale 1.5 VGT 118Kw
AR Giulietta 1.4 T-Jet 88kw Sportiva
EX AR Giulia 2.2JTD Super 8AT 110kw
EX AR 159 SW 1.9JTDm 110kw - to je vražda, napsala
EX AR 159 SW 2.4JTDm 154kw Ti
EX AR 156 SW 2.4JTDm 129kw
EX AR 147 1.6 TS 88kw

swoop01
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1287
Registrován: 4.9.2010, sob 18:30
Bydliště: Brno

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od swoop01 » 6.5.2018, ned 09:02

>Dan33: Me to v teple netopi, aspon si toho teda nevsimam... Proste sednu a jedu. Klimu zapinam taky jen vyjimecne protoze ji vubec nemusim.

Mno asi tak:
- pokud to mam ve stinu a vyjedu tak to proste netopi a jen vlazne fouka, nikdy jsem si nevsiml, ze by to topilo.
- pokud je to na slunku a v aute je jak v peci tak to prirozene topi :D, ale tak to je normalni neb je rozehraty vsechno...

Zkus to tedy jednoduse:
- pokud ti to opravdu topi tak to bude asi topit furt
- pokud je to jen tim, ze je prehrata palubka a ventilace s ni tak na chvili pust klimu (5-10 minut), aby jsi ji schladil a pak to zase vypni. Bude-li zase topit pak mas asi problem...
Fiat Tipo 1.7D - nezapomenu na jedno z nej. auticek.
Ruzny zvuky, smrady ze me vychazi a uhlikovou stopu vytvari.
Vagonka, Nuninka, Bestie

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 6.5.2018, ned 10:46

swoop01: asi tam skutečně budu mít něco špatně, do měsíce budu měnit rozvodový řetěz, tak řeknu mechanikovi ať se na to podívá, ve 156 (2.0 TS) jsem jí (klimatizaci) opravdu zapínal výjimečně a žádné auto mi toto nedělalo, nevěřím tomu, že by to bylo normální, já jsem prostě včera jel celou cestu do Vídně o cca 19 stupních venku bez klimatizace, žádný problém, zaparkoval v garážích (takže to auto ani nemohlo být rozpálené od slunce), po cca 2 hodinách jsem vyrazil zpět a najednou to začalo foukat teplý vzduch (jako kdyby to topilo) a přitom venkovní teplota byla cca "jen" 23 stupňů... Navíc to začalo přitápět již v době, kdy ještě ani nebyl motor zahřátý na 90 stupňů, opravdu nevím co s tím a pěkně mě to štve. Dnes jsem pro změnu vyrazil auto umýt (smířen s tím, že budu muset mít zaplou klimatizaci), a opět mi to začalo topit (i při zaplé klimě), tak jsem klimu vypnul a nechal na sebe foukat příjemný čerstvý vítr z venku, najednou to fungovalo, jakmile by však teplota vyšplhala nad 20 stupňů, určitě by to zase začalo topit. Ještě mě napadlo, jestli nemám nějak špatně nastavené nějaké čidlo kabinové teploty, které vyhazuje nějaká hausnumera a tím celý ten systém mate, ale jsem právník, ne technik, tak se raději nebudu pouštět do nějakých složitých hypotéz a nechám to na mechanika... Jen mě napadlo, jestli to tu již někdo náhodou neřešil. Dám vědět jak do dopadlo.

Protector
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 470
Registrován: 19.12.2016, pon 10:29
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Protector » 6.5.2018, ned 12:45

Budeš mít určitě něco špatně. Aktuálně mám venku 21,5stupne, to same nastavené na klimatizaci, vypnutý kompresor a že by šel z výdechu teplý vzduch, to ne.
Alfa Romeo 159 SW,1.9 JTDm 16V

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 6.5.2018, ned 16:29

Snad na to mechanik příjde, nesnáším tyto záhadné závady.

tuta146
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4051
Registrován: 16.3.2009, pon 22:56
Bydliště: Kladno

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od tuta146 » 6.5.2018, ned 17:34

Otázka je, proč mít mermomocí vypnutou klimu, ničemu to nepomůže.
Alfa Romeo 159 2,2 ti
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
ex Alfa Romeo 146 1.4 TS

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 6.5.2018, ned 19:29

Já klimu nemám moc rád, když jsem delší dobu v klimatizovaném prostředí, často mě začne bolet v krku a to i když je nastavená na vyšší stupně... Osobně klimu zapínám zpravidla když teploty stoupnou nad třicítku. Alfu mám jen na víkendy, takže spotřebu moc neřeším, ale přesto musím zmínit, že z Brna do Vídně jsem to jel výletním tempem (dodržování rychlostních limitů a na dálnici tempomatových 115 km/h) za 7.0 litrů, zpět s klimou to bylo 8.2. Výkonovou disadvantage zatím nejsem schopen posoudit, ale věřím, že tam je, minimálně u 156 2.0 TS to na výkonu bylo cítit...

honzikd
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 413
Registrován: 17.2.2014, pon 15:29
Bydliště: Prostějov

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od honzikd » 6.5.2018, ned 19:58

Viděl bych to na "směšovací" klapku, která míchá vzduch z venku se vzduchem, který prochází kolem radiátoru topení - viděl jsem stejnou závadu v Oktávce, která taky pořád topila. Vcelku banální závada, ale ven z auta musela celá přístrojovka...
Každopádně něco je špatně - dnes jsem to na dálnici zkoušel (stejný autp), a při nastavený teplotě 20,5 a venkovní teplotě 20,5, šel z výdechu normálně chladný vzduch z venku. Při úplně vypnuté klimě "OFF" na displeji a vypnuté vnitřní cirkulaci to stejné - z výdechů taky foukal stejně chladný venkovní vzduch...
159 2.2 JTS
ex. 147 1.6TS 88 kW
ex. 156 2.4JTD 103 kW

tuta146
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4051
Registrován: 16.3.2009, pon 22:56
Bydliště: Kladno

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od tuta146 » 7.5.2018, pon 21:31

Jj chápu problémy s průduškami nebo tak, spíš bych jí nechal vyčistit. Jinak tě můžu ujistit, že klima při tomhle výkonu motoru nemá na spotřebu vliv a to mám změřené myslím přesně. Větší vliv má jestli ti fouká vítr proti. Každopádně když jí zapneš jenom jednou za čas, tak to kompresoru ani zbytku nedělá dobře.
Alfa Romeo 159 2,2 ti
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
ex Alfa Romeo 146 1.4 TS

Dan33

Příspěvky: 55
Registrován: 15.2.2018, čtv 12:08

Re: Klimatizace a vše kolem

Příspěvek od Dan33 » 8.5.2018, úte 12:19

Ta směšovací klapka by to mohla být, ale možná je to problém ne v ní samotné, nýbrž v jejím elektronickém nastavení, dnes to totiž začalo zase blbnout - 19 stupňů venku, vyplá klima a teplota nastavená na Lo - foukal příjemný vlažný vzduch (jakoby z venku), a to i po plném zahřátí, poté venkovní teploměr začal ukazovat 20 stupňů a začaly se dít věci - najednou začal foukat velmi chladný vzduch, podívám se na panel klimatizace a svítí hvězdička, ta klimatizace se sama od sebe zapla, vypnul jsem jí tedy a toto samozapnutí klimy se opakovalo ještě dvakrát, vypnul jsem to tedy celé tlačítkem off a stáhnul okýnka... jakoby to žilo vlastním životem...

Odpovědět

Zpět na „159“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů