Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Odpovědět
Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 26.7.2011, úte 12:43

chlapi nedávno tady bylo vlákno o výběru kompaktu kolem 5 tyček.... Ani za nic to nemůžu najít, tak to zakládám znovu. Takže co poradíte? :wink:

PS: vlákno zakládám i na pokec o focení atd....
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

dolphin7
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1114
Registrován: 3.7.2009, pát 12:51
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od dolphin7 » 26.7.2011, úte 14:12

Nevim jestli si mel na mysli zrovna tohle, ale fotaky se resily tady...chlape :-D
http://www.alfisti.cz/forum/viewtopic.p ... start=5830
Alfa Romeo GTV 2.0 TS 16V

Škoda každého kroku, který se jde pěšky...

Charlie.iks
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 198
Registrován: 12.11.2009, čtv 11:10
Bydliště: Most

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Charlie.iks » 26.7.2011, úte 14:25

Zrovna z tohoto vlákna jsem čerpal a na radu Limetkky jsem koupil toho canona sx120 a nemůžu říct špatný slovo... :diky :smt023
GTV 2.0 V6 turbo

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 26.7.2011, úte 14:40

No a kdo to má pak najít, když to rvete do popelnice..... :-D
Limetkka píše:Pokud si chceš jen "cvakat" a výjimečně, je-li čas, si s tím i trochu pohrát, vřele bych ti doporučil tento Canon:

http://www.aaron.cz/produkty/canon-powershot-sx120-is

Není to sice zracdlovka, pro tebe asi naštěstí, ale ve své době naprosto špičkový kompakt, který má vše "tak akorát". Rozlišení o deseti megapixelech je tak akorát (je to tak horní kvalitativní hranice pro kompaktní čipy), dvanácti násobný zoom je opět akorát - přiblížíš si kde co, ale není to zas tak mohutný zoom, aby nocházelo ke zkreslením a problémům s ostřením, jako u některých ultrazoomů, plně automatický režim ti bdue vyhovovat stejně jako možnost manuálního nastavení, z tvého popisu jsem usoudil, že ti absensce hledáčku vadit stejně nebude... Takže máš za necelých tři-a-půl tisíce stroj, ktreý svého času stávat přes 10k. Fotky podává výborné, ovládání je také super, dojdou-li ti akumulátory (ikdyž dnes už jsou kapacity tužkovek ukrutné), kdykoli v první sámošce koupíš náhradní baterky...

Zrcadlovku bych ti (ačkoli, nebo právě proto, že ji vlastním) nedoporučoval z několika důvodů. Jednak i ta nejmenší je děsná kráva a nejsi-li nadšenec, její tahání tě velmi rychle omrzí. Za druhé, abys dosáhl podobného ohniskového rozsahu jako mají lepší kompakty, potřebuejš dva objektivy (širokorozsahové zoomy na DSLR jsou příšerné) a to něco stojí, musíš se stím tahat a mít náladu je měnit. Za třetí, DSLR nejsou primárně určené (až na výjimky) pro automatické focení, takže ani jejich "automaty" nejsou tak propracované jako u kompaktů, které z nich žijí. Automatické snímání u,zejména levnějších, zrcadlovek dělá spoustu chyb zejména v oblasti kombinace času, clony a ISA (často přepalují nebo podexponovávají). Ideální je fotit na poloautomatický režim "A" (priorita clony), ale tam už si s tím musíš trošku hrát a hlídat si nastavení...

Takže pokud heldáš něco jako kvalitní rodinný foťáček, se kterým si budeš občas i hrát, volil bych ten Canon. Za tuhle akčí cenu je to bezkonkurenční.

P.S.: S tímhle Canónem má i osobní zkušenosti a velcie mile mě překvapil zejména kvalitou fotek a barevným podáním. Jasně, na velkoformátový tisk to není, ale na veškeré běžné focení je to fajnovka;-)
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 26.7.2011, úte 14:52

sháním něco levnějšího jako doplněk k zrcadlovce, tak jsem si na tuhle debatu vzpomněl. Tomu Cannonu se nebráním a rád si nechám poradit :smt023
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 27.7.2011, stř 13:47

Pánové ten Cannon už nikde asi nemají.... (zkoušel jsem pár e-shopů). Nebo víte někdo, kde by ještě byl?
Jaká je alternativa kolem těch 3500-4500 Kč?
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

tuta146
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 4051
Registrován: 16.3.2009, pon 22:56
Bydliště: Kladno

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od tuta146 » 27.7.2011, stř 14:01

Alfa Romeo 159 2,2 ti
Alfa Romeo 156 2.0 JTS
ex Alfa Romeo 146 1.4 TS

dolphin7
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1114
Registrován: 3.7.2009, pát 12:51
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od dolphin7 » 27.7.2011, stř 14:11

Kubasi, Kubasi, ja uz na to prisla...ty proste neumis hledat :-k :-D
Alfa Romeo GTV 2.0 TS 16V

Škoda každého kroku, který se jde pěšky...

Hampice
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8637
Registrován: 7.11.2009, sob 05:48
Bydliště: Jesenice (Praha-západ)

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Hampice » 27.7.2011, stř 14:18

Mě většinou dobře napověděla heureka.cz :wink:
Alfa Romeo 164 QV (1992)
Alfa Romeo Giulia 2.0T Super (2018)

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 29.7.2011, pát 12:56

Eventunel se dá ještě sehnat SX130, což je "lepší brácha" stodvacítky. Také s tím neuděláš chybu, ale v praxi je ta SX120 výrazně vyváženější co se týká výkonu na papíru a výkonu v provozu;-)
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

-BoarD-
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 258
Registrován: 24.4.2011, ned 10:55
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od -BoarD- » 29.7.2011, pát 21:17

A co má ta SX130 navíc? Je vůbec nějaký důvod proč připlatit a vzít SX130 místo SX120?
Také bych teď někdy rád koupil nějaký kompakt na rychlé focení, ale i abych si s tím mohl občas hrát když bude čas. Hlavně se musí vejít do kapsy, abych ho mohl mít i v zimě na sjezdovce :)
Alfa Romeo 147, r.v. 2003, 1.9JTD 85kw, černá metal.

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 31.7.2011, ned 14:10

Stačí se kouknout do detailů jednotlivých přístrojů;-) SX130 má větší rozlišení a větší zoom, což je sice na papíru lepší, ale v praxi je to už na tak malý čip a optiku více, proto má SX120 lepší výstup. I tak je ale SX130 hodně před běžnou konkurencí.
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 1.8.2011, pon 13:36

tak ten Cannon už je všude vyprodaný.... :roll: Z jednoho e-shopu mi i napsali že posílají a o dva dny později to stornovali.... :roll:

Čili nějaká rozumná alternativa (3-4tkč)?
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

fotoJenda
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 134
Registrován: 8.6.2011, stř 16:12
Bydliště: Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od fotoJenda » 1.8.2011, pon 14:35

nebo pokuď ti nejde vysloveně o Canon tak mrkni na NIKON COOLPIX S5100

není to popravdě žádné "dělo", ale za tu cenu to má na minimální zoom velmi dobrou světelnost objektivu (2,7) což je na kompakt velmi slušná hodnota. Zase na druhou stranu má to "jen" 5x optický zoom a právě na konci zoomu je světelnost zase horší oproti konkurenci. Záleží co konkrétně s tím chceš fotit.

Osobně jsem zkoušel pár dní NIKON COOLPIX L120
a za cenu kolem 5.000 Kč se mi zdá poměrně dobrý. Optický zoom má sice 21x ale počítej, že někde u hranice 14-16x budeš muset mít pevné ruce či použít stativ. Pokud nebudeš fotit sport, kde to není až tak potřebné :-)
AR 156 sw, 1.9 jtd chip
Suzuki Samurai 4x4 l ..hledá se AR na hraní...

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 1.8.2011, pon 14:55

je to skoro výhradně na focení dětí, takže zoomování mě netrápí....
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 1.8.2011, pon 16:08

pokud vydržíš, tak se ti Kubasi mrknu po aktuálně dostupných modelech a udělám tu jakýsi sumář;-) Ono právě technické parametry na papíře jsou jedna věc a praxe druhá. A ikdyž budeš fotit převážně rodinu, proč si pak nevytisknout fotku na A4 za rámeček, že?
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 1.8.2011, pon 16:40

co takhle olympus vr 310? je kolem 3 tisíc a na první pohled nevypadá zle....
Zas to nechci nějak extra hrotit....
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 1.8.2011, pon 16:51

14Mpx na takový pidičip je už víc než je zdrávo, světelnost také není nic moc a absence režimů P,A,M znemožňuje případné hrátky s fotkou:-(
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 1.8.2011, pon 17:12

jo jo, zatím jsem to nestudoval.... Tak co doporučíš? :wink: Ty režimy by se hodily, zas úplný pitomec nejsem a někdy s tím i budu fotit já....
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Sgt.
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1444
Registrován: 5.5.2009, úte 12:06
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Sgt. » 1.8.2011, pon 22:47

Na focení rodiny mi ještě nikdo nenadával za nějaký Panasonic. Momentálně se z téhle cenové kategorie prodávají tuším DMC-FS16EP-K, DMC-FS18EP-K nebo DMC-FS35EP-K.
BMW e39 525i M-paket -Herman
BMW e36 320i@141kw cabrio - Hans
R.I.P. AR 159 SW Ti 2,4 JTD-M 154kw - skurvená srno
R.I.P AR 159 SW 2,4 JTD-M 147kw - Matyldo dobře si je ochránila! EX AR 156 SW 1,9 JTD-M 110kw

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 1.8.2011, pon 23:05

Tak abys neřekl, tak jsem se na to koukl již dnes a trochu jsem i vyzpovídal kamarády fotografy. Vylezlo z toho asi toto:

Fujifilm F80ERX cca 3890 Kč
http://www.aaron.cz/produkty/fujifilm-f ... fikace#tab
- specielní čip Super CCD EXR s většími rozměry, než je na kopakt zvykem (EXR fce umožňuje focení i za velmi špatných světelných podmínek a luxusně tlumí šum - EXR čip má polovinu pixelů o velké ploše a polovinu o malé. Totuo kombinací pak jde docílit výrazného omezení přepalů a tmavých míst na fotce a zároveň umí pixely sloučit do dvojic a tím zvýraznit plochu jednoho pixelu a stroj tak má přirozeně vyšší citlivost snímače bez zásahu zesilovače a tedy vzniku šumu.
- krom auto režimu disponuje i režimem A a M, takže si můžeme vesela hrát
- světelnost sice není papírově nejlepší, ale kvalita optiky to vynahradí

Samsung WB600 cca 3990 Kč
http://www.aaron.cz/produkty/samsung-wb ... fikace#tab
- parametrově zajímavý, na kompakt poměrně velká optika slibuje i solidní výsledky, nemám osobní zkušenost
- ohnisko již od 24 mm, tedy KUA širokoúhlý, což se může hodně hodit
- vzhledem k rozsahu zoomu na kompakt dobrá světelnost
- bohužel chybí poloautomat a manuální režimy, takže si moc nepohraješ

Fujifilm S2950 cca 4690 Kč
http://www.aaron.cz/produkty/fujifilm-finepix-s2950
- méně kompaktní rozměry, ale o to robustnější tělo lepší ergonomie
- velice kvalitní výstup (na kopakty a veliksot zoomu)
- možnost plně manuálního ovládání - jíž si lze skutečně vhrát

Hledal jsem co to dalo, ale bohužel, výběr kvalitních kompaktů je horší a horší. Ano, našel jsem kompakty, kde orpavdu není třeba váhat a kvalita je již opravdu zajímavá, leč bohužel to jsou modely cenově kolem 10 tisíc a tam už se dá váhat o levné zrcadlovce.

Každopádně bych dal aspoň pár rad pro vlastní výber, neboli zbourání pár mýtů marketingových oddělení výrobců:
1) Čím víc pixel, tím lepší fotka.
Blbost, čím více MPx, tím menší plocha jednotlivého pixelu, tedy menší citlivost a vyšší zásahy zesilovače a tím více šumu a jiných fujtajxlů. Zároveň čím více jsou na sebe pixely natěsnány, tím více se vzájemně ovlivňují, což kazí barvy a ostrost. Ostrost pak procesor dohání softwarově, což má za následek žehlení ploch atd.... Prostě čím méně pixlíků, tím lépe.
2) S velikým zoomem uvidím daleko.
Ano, s velikým zoomem (cca nad 10x přiblížení) skutečně uvidíte daleko, ale budete mít orpavdu veliké štěstí pokud foťák vůbec dokáže zaostřit (vysoké zoomy mají tak mohutnu optiku, že miniaturní čipy v kopaktu již mají problémy s ostřením). Stejně tak s rostoucím zoomem zároveň klesá celková světelnost a směrem s delšímu ohnisku rychle klesá. Mimo to, vysokovýkonné zoomy mají velké sklony k různým optickým vadám (různé aberace, neostrost, soudkovitost, poduškovitost...), mají to i ultrazoomy pro zrcadlovky, kompakty jsou na tom ještě hůře. Proto doporučuji zoom maximálně 10x.
3) Mám duální stabiliazci, vyfotím vše.
Duální stabiliazce znamná kombinaci mechanické (pohyb snímače nebo čočky) a takzvané digitáln ístabiliazce, což v praxi znamená jen zvýšení citlivosti, tedy zvýšení šumu. Proto se snažte mít foťák s mechanickou stabilizací, ta je podstatná (nebo mít světelnost kolem f2.0, což je záležitost kolem 10k)

A na závěr pár nezařaditelných rad:
- čím větší displej, tím víc žere a foťák vydrží méně
- preferujte LiXX akku před tužkama - vydrží více (na druhou stranu, když vám dojdou, v trafice je nekoupíte).

Doufám, že Vám to nějak pomohlo, kdyžtak se neváhejte ptát! Na závěr bych snad jen doporučil se koukat i po kvalitních fotobazarech (napříkald fotoškoda), kde se dají sehnat výborné kousky za dobrou cenu a v bazarové záruce;-)

Takže se mějte pěkně a "dobré světlo"!

PS: Za kvalitní foťák považuji ten, jehoš snímky se dají v klidu tiknout minimálně na A4, tedy napříkald za rámeček a podobně a zároveň je možnost, aby si zdatnější členové rodiny mohli trochu s focením pohrát...
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

fotoJenda
Nováček
Uživatelský avatar

Příspěvky: 134
Registrován: 8.6.2011, stř 16:12
Bydliště: Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od fotoJenda » 2.8.2011, úte 19:37

mohu jen souhlasit co zde napsal Limetkka a klobouk dolů velmi dobře a srozumitelně napsané :smt023

V kompaktech se popravdě extra neorientuji (jsem spíše na zrcadlovky) ale po diskuzi s kolegou, který prodává fototechniku byl doporučen ještě jeden kompakt a to
Casio EXILIM H5 za cenu cca 3.200 Kč
jedná se o kompakt s velmi širokým ohniskem 24mm vybaveným mechanickou stabilizací a poskytující 10x optický zoom. Mezi klady bych zařadil i karty typu SD (SDHC).

Více info o přednastavených programech zde
http://www.megapixel.cz/casio-exilim-h5#parameters
AR 156 sw, 1.9 jtd chip
Suzuki Samurai 4x4 l ..hledá se AR na hraní...

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18496
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Kubas » 2.8.2011, úte 20:03

tak vzhledem k časovému tlaku jsem už objednal ten Canon SX130.... díky moc všem, snad to pomůže i do budoucna někomu dalšímu :smt023
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Franik
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 3810
Registrován: 7.1.2007, ned 14:50
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Franik » 2.8.2011, úte 20:46

Tak přispěji tež k foťákům řady kompakt mám již třetí panasonic a spokojenost. První a to typ DMC- LS1 vydržel 4 roky poté začal rozmazávat fotky třeba trochu rychlejší pohyb a hlásil i plně nabité nové baterky po třech fotkách jako prázdné, tudíž dosloužil a zakoupil jsem DMC - LS80 fotky pro mě dostatečné stejně většinou jsou uloženy v PC ale nechal jsem z obou foťáků dělat i foto knihu ve velikosti A4 a i ta je moc pěkná. Bohužel minulí týden při návštěvě Prahy se v púlce ZOO i tento LS80 zapnul vysunul objektiv a poté zhasnul a již nenaběhl ani objektiv nezajel nepomohli ani baterky tudíž jelikož byl v záruce šel do opravy tak se uvidí co na to servis. Jelikož byly v plánu ještě další výlety v práglu tak jsem ještě večer sháněl foťák jiný samo že cena rozhodovala hladal jsem foťák právě na tužkovky jelikož ty opravdu seženu kdekoliv ve stánku a jsou dosažitelné vždy, navíc tyto kompakty jsou i větší tak se lépe drží v ruce. Bohužel jich moc není tudíž jsem koupil opět lumixe tentokrát FS16, když se starý vrátí z opravy tak bude tento mít žena do kabelky. A teď znalci poraďte udělal jsem dobře. podotýkám že fotky netisknu max pár fotek pro babičky přes fotolab. Jinak se fotí rodina a semtam nějaké výlety po horách a zologických. UFF.... sory za román. :oops:
Giulietta QV 10/2010 ex.
156 SW 2,4 129kW ex
156 2,5V6 ex
https://www.facebook.com/AutoklempirRovnaniMetodouPdr?fref=ts

Limetkka
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 810
Registrován: 29.9.2009, úte 18:40
Bydliště: Práglík
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení (pokec, technika, výběr atd.)

Příspěvek od Limetkka » 3.8.2011, stř 00:30

Franík:
Pokud netiskneš a ani s při focení nechceš hrát, tak je to v podstatě putna a nafotíš to s čímkoli. Stejně tak není rodinná fotka jako rodinná fotka, od doby, co jsem se začal focení věnovat aktivněji jsem si všiml, že se výrazně změnily i fotky rodinné a z různých takových těch rodinných a kamarádských akcí. Nevím, jak to přesně napsat, aby to znělo správně, ale už to prostě není jen "dokumentační" fotka rodiny/kamárádů z nějaké akce či situace, která ma za cíl především si tu situaci připomenou a vybavit v hlavách, případně jen informovat ostatní (nezúčastněné), ale mí jakousi jiskru, prostě něco navíc, o se těžko popisuje, nění to nijak vidět, ale každý si všimne... A právě na to to už chce mít aspoň trochu solidní techniku (neboli foťák s polomauálem a manuálem).
Ono to chce tedy také mít na to cit, ale ten se dá alespoň zákaldně probudit ve většině lidí;-)

Každopádně, když už tu máme toto fotovlákno, i v dnešní záplavě různých "přeparametrovaných" hustospešl kompaktů se najdou i opravdové technické skvosty, které nejenom, že se také vejdou do kabelky či kapsy, ale ještě k tomu pořizují skutečně mimořádně kvalitní fotky (nebojím se je přirovnat k setům základních tříd DSLR). Samozřejmě se tu už bavíme o jiné cenové hranici, tj. kolem deseti tisíc, ale jistě se tu najdou lidé, kteří na to mají, nebo jsou ochotni tyto peníze investovat, ale nechtějí zrcadlovku (velikost, váha, měnění skel..). Právě pro ty jsou tyto kousky určené:

Olympus XZ1
http://www.aaron.cz/produkty/olympus-xz ... fikace#tab
Panasonic DMC-LX5
http://www.aaron.cz/produkty/panasonic- ... fikace#tab
Canon G12
http://www.aaron.cz/produkty/canon-powe ... fikace#tab

Víceméně shodně parametry, ale povšimněte si! Větší čip, než mají běžné kopakty, "pouhých" 10MPx, malý zoom, luxusní světelnost... Tedy až na tu světelnost vlastně papírově velice slabé parametry, přesto jsou kvalitou fotek úplně někde jinde, než u 99% kopaktů a ultrazoomů;-)
Fiat Punto HLX mk.2
Moto Guzzi Breva 750 i.e. - potěšení na dvou kolech
Ex: AR 146 1.6TS, AR 146 1.4TS, Ford Sierra 2.0i OHC

Odpovědět

Zpět na „Video, film, foto, hudba“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů