Zachranna akce 156 SW

Odpovědět
JARV
Uživatelský avatar

Příspěvky: 56
Registrován: 11.9.2016, ned 00:08

Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od JARV » 16.3.2021, úte 07:46

Ahoj vsem Alfistum! :) ... tak po 5 letech me opet premohla laska ke znacce a pote, co jsem nahodou narazil na 156tku SW v teze azurove modre, co jsem pred lety mel (a nerozumne z prenechal pri rozchodu byvale pritelkyni), jsem neodolala a vcera privezl dalsi takovou, fotky nahodim.

Nakup ciste pro radost + dokud jsou. Techhle skvelych a dle meho v rade ohledu dodnes neprekonanych (minimalne esteticky a jizdne) kombiku je cim dal min, prijde mi, ze v posledenich letech strasne rychle ubyvaji a konci leckdy tak spatne, ze mi proste bylo lito nechat tak potencialne dopadnout dalsi alficku. Nemluve o tom, ze se zpusobem, jakym se poslednich 10-12 vyrabi auta, se vnitrne tezko smiruju, radost a pozitek z jizdy mizi a 156tka cloveku hodne vymluvne a okouzlujicim zpusobem proipomene, ze se kdysi davno delavaly auta, ze kterych mel clovek radost od prvniho usednuti a od prvni zatacky. A mimochodem, kdyz koukam z okna na ty tvary a design tohole FL2 kombiku, znovu si - po kolikate uz - si nevericne rikam, jak skvelou de Silva a Giugiaro odvedli praci, neskutecnou, protoze i po temer dvaceti letech tohle auto proste nepusobi stare.

No nic, k veci :)

Zachranna akce bude mit dva hlavni body.

1. Plecharina, koroze ... az vecer nahodim fotky, asi reknete, ze to vypada zcela OK, ale je tam prinejmensim spousta kosmetiky a jsem zvedav, co vse se odhali, az to dneska poradne uvidim zespodu. Ale nic, s cim bych nepocital. Na to snad i nekoho spolehliveho a ochotneho se tim zabyvat mam.

2. Otaznik s mizejici vodou. Dle prodavajiciho je asi nacaty tesneni pod hlavou. Pry kazdy mesic pri dennim provozu doleval celkove tak 2-3 l, coz je dost na to, aby se to ztracelo, aniz by neco bylo pod autem (neni). Mimo se to pry v teplotach nad 10 C regulerne prehrivalo (ne na smrt, ale znatelne nad 90 ano) a v zime za autem bily oblak koure. Na druhou stranu, na olejovym vicku jen cerny olej, zadna seda pena, zadna smes, expanzka zda se cista i po doliti a ujeti par desitek km, zcela urcite je k.o. termostat - klasika (pri vcerejsi ~ 100 km jizde se motor ohral jen na pul cesty k 90) a i kdyz mi pred jizdou dolil expanzku uplne do plna, tak po tech 100 km neubylo skoro nic a po zkusebni otevreni doma po navratu zadny gejziry, jen vytekl pretlak. Bublivny zadny nevidno, hadice prozkoumam dnes behem dne po dalsi jizde. Nicmene pocitam s nejhorsi variantou, vymena tesneni a v krajnim pripade i prebrouseni hlavy. Neznate nekoho, kdo to umi na Alfach dobre a za rozumny penize udelat a je v dosahu Prahy-zapad, pripadne rakovnicka, zatecka, a teto casti CZ?

Rady a tipy jak co dal proverit vitany :)

Zachranna akce probehne tak jako tak, uz jsem se rozhodnul, ze tahle se mnou bude uz naporad :D (i kdyby mela vetsinu roku stat zakonzervovana pod plachotou jen na obcasny svezeni).
AR 156 Sportwagon '03 / 1.9 JTD 103 kW
AR 156 Sportwagon '03 / 2.4 JTD 110 kW
Kdysi davno: AR 75 1990 / 2.0 TD 70 kW

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18526
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od Kubas » 16.3.2021, úte 10:20

nahoď fotky a pak ti to přesunu do sekce "moje Alfa" - ať se daří ;-)
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

JARV
Uživatelský avatar

Příspěvky: 56
Registrován: 11.9.2016, ned 00:08

Re: Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od JARV » 17.3.2021, stř 07:06

Jo, fotky nahodim behem par dnu a dik za prani k zachranny akci, bude potreba :) (uz studuju zkusenosti ostatnich z korozi, dole je to o dost horsi, nez jsem doufal (i kdyz jsem s tim pocital), naproti tomu to vypada, ze hlava bude OK, ze voda do oleje nemizi, bude to zrejme nekudy jinudy (a jakkoliv to vypada vysoce nepravdepodobne, tak zrejme pres EGR). Potrebuju jeste kupu drobnosti, ktery by snad nekdo mohl mit doma a postradat, dam to jinyho vlakna.
AR 156 Sportwagon '03 / 1.9 JTD 103 kW
AR 156 Sportwagon '03 / 2.4 JTD 110 kW
Kdysi davno: AR 75 1990 / 2.0 TD 70 kW

hno3
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 896
Registrován: 9.6.2008, pon 09:49
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od hno3 » 18.3.2021, čtv 13:16

pokud to má plastový rpahy, počítej s nepěknejma věcma na nich.. jinak 156 klasika:

- přední lemy blatníků hned za kolem (ideál sehnat pěkný blatníky.. )
- prahy - jedině vyměnit za nový
- podlaha v zadní části kolem odtokovejhc otvorů, případně v oblasti podélnejch výztuh na úrovni řidiče
- spoj zadního čela s rezervou
- vnitřní zadní lemy a na straně hrdla nádrže ten blbej plech v prostoru (za kobercem)...

já loni dělal svou 156tku (busso) a tyto místa byly jasný, prahy jsem měnil za nový (plechařinu seženeš v kellyně), a blatníky pěkný z jinýho auat+lak.. zbytek povrchovka...ale ošetřit se to muselo.. tak jsme oškrábal celej spodek... ještě rád hnije přední podélnej nosník, do kteýrho někudy teče (pod torpédem) a pěna co je uvnitř nepustí vodu ven... tak jsme loni sochal an tipu -což je stejná platforma podběh s tímto nosníkem..
AR 159 SW TBI TI
AR 156 V6 SW
AR Giulietta 1.4 MA
Fiat Coupe 2.0 16v
Fiat Tipo 2096ccm 16v
ex: bravo HGT, 147 1.6, Stilo 2.0 16v

Tanguero
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1045
Registrován: 27.2.2010, sob 11:41
Bydliště: Veselí n.M.

Re: Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od Tanguero » 18.3.2021, čtv 14:12

K té mizející vodě ti dám svůj tip - prasklá hlava někde v kanálcích za ventilem, není to poznat ani po sundání. Voda nevyteče do oleje, ale motor tlakuje hadice. Po otevření expanzky to vyletí ven, nebo si někde najde cestu i za jízdy. Protože se ta prasklina otevře až teplem, je to vada, která se projevuje naprosto divně, někdy jedeš jak Ital a nic, někdy to jen lochtáš a voda je pryč. Uvidíš sám, co ti to bude dělat. Tato závada nemá jiné řešení, než komplet nová, nebo repasovaná hlava. Anebo rovnou vyměnit celý motor. Tak držím palce ať je to nějaká blbost, třeba netěsnící vodní pumpa, ta to taky dělává.

JARV
Uživatelský avatar

Příspěvky: 56
Registrován: 11.9.2016, ned 00:08

Re: Zachranna akce 156 SW

Příspěvek od JARV » 18.3.2021, čtv 21:40

Diky za tip, s timhle jsem se uz kdysi setkal na Sierre DOHC dvolutiru.

Nicmene nevim, zda to bude tento pripad, protoze hadice jsem zkoumal po kazdem dojeti a pokud jsi si jisty, ze to pri teto ci jine obdobne vade na hlave vzdy natlakuje hadice, tak to muzeme vyloucit, protoze pri vsech kontrolach byly hadice i hned po dojeti tak mekke, ze jsem je zmacknul pomerne snadno dvema prsty z kazde strany nejmene o centimetr a neco, proste zadny "kamenny" tvrdy se nekonaly (spis mi prisly az podezrele mekky).

Kudy voda mizi jsem zatim nezjistil. Ona zatim totiz ani skoro zadna nezmziela :) (za cca 350 km zhruba 0,5 cm v expanzce, to, co bylo nad max).

Co me ale dnes zaujalo je: odpoustel jsem obsah expanzky, abych tam mohl nalit antifreeze koncentrat (predesly majitel tam lil X mesicu jen destilku a mel jsem obavy z vikendovych mrazu) a dolil jsem to jen mezi min - max. Behem jizdy po velkych nerovnstech (hupy) mi prakrat problikla kontrolka hladiny chladici kapaliny, ale po dojeti a kontrole, kdyz jsem cekal, ze bude minimalne expanzka prazdna, jsem k memu prekvapeni zjistil, ze hladina je tam, kde byla pri odjezdu plus kousek (max). Proste ze nic neubylo, ale presto cidlo parkrat zahlasilo malo.

UPDATE: Tak nebylo to cidlo hladiny chladici kapaliny, ale toto
Kontrolka - palubka
Kontrolka - palubka
palubka-kontrolka_voda.png (6.04 KiB) Zobrazeno 2359 x
tzn. voda v palivovem filtru, uf. Filtr je stejne pred vymenou, uz je na ceste, tak brzo uvidim. Nicmene zadny nepravidelnosti vykonu ani nic podobnyho jsem nepozoroval. Probliklo to asi 2x tak na pul sekundy.
AR 156 Sportwagon '03 / 1.9 JTD 103 kW
AR 156 Sportwagon '03 / 2.4 JTD 110 kW
Kdysi davno: AR 75 1990 / 2.0 TD 70 kW

Odpovědět

Zpět na „156“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti