SELESPEED PORADŇA

Odpovědět
selus

Příspěvky: 2
Registrován: 7.11.2013, čtv 12:52

SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od selus » 5.8.2016, pát 07:03

SELESPEED poradňa - 05.08.2016 - 07:00
Pozdravujem kolegov ALFISTOV, pár rokov vlastním ALFA ROMEO 2,0 Selespeed 2000, v celku som s ním spokojný (robot + prevodovka idú ako hodinky). Avšak.
Počas užívania sa vyskytlo niekoľko problémov na ktoré som vždy našiel riešenie aj bez manuálov a počítača. Tu je pár postrehov a rád ako si poradiť so SS.

Problém (1)-nedá sa mi zaradiť (radiť) rýchlosť a pod:
Odporúčania/krátke rady:

1) skontroluj radiacu páku (v jej spodne časti sú mikrospínače, často sa zanesú prachom a bordelom a nezopínajú) - rozobrať, prestriekať kontaktným sprejom, ofúkať vzduchom. (najčastejší problém nastáva pri zaradení jednotky, tá musí byť samozrejme zaradená na páke - potom sa už dá radiť aj na volante). Ak je teda problém so zaradením prvého prevodového stupňa - prvá pomoc ZADARA je prečistiť mikrospínače.

2) skontroluj či Ti funguje čerpadlo (jednoducho - chyť rukou čiernu expanznú nádržku) ak cítiš cyklovanie je všetko OK, ak nie skontroluj relátko pri baterke (samozrejme aj indikátor na prístrojovke pomôže). štandardné cyklovanie je v rozmedzí 15 až 45 sekúnd - v závislosti od stavu systému. Ak je cyklovanie veľmi časté - máš poškodenú tlakovú nádobu (viď obrázok). Môžem poslať foto ako sa to dá skontrolovať. Rovnako môže byť poškodený aj tlakový 3-cestný ventil - ktorý "rozdeľuje" natlakovaný olej do jednotlivých častí robota.

3) všetko funguje ale neradí rýchlosť - môže byť pokazený snímač na brzde (pokiaľ nezatlačíš brzdu - nezaradíš) dá sa premerať pomocou meráku - nič zložité,

4) radí rýchlosť - ale divne, nespoľahlivo. Odporúčam vymeniť nový prevodový olej TUTELA CS speed, jednoznačne len tento. Rovnako vymeniť hydraulický olej (červený) v robote POZOR len DEXTRON 2 / DEXTRON II / ATF Type D,

5) radí rýchlosť - ale divne, nespoľahlivo. Odporúčam skontrolovať tlak oleja (cez PC) prípadne vymeniť senzor (čidlo) tlaku hydraul. oleja na robote.

POZOR- roboty sú veľmi spoľahlivé, najčastejšie sa pokazí ich elektronika. Robot je v podstate iba súčiastka pracujúca na mechanickej báze- nemá sa v nej čo pokaziť..

6) Fungujú mi iba párne rýchlosti (prípadne nepárne) Štandardne majú roboty 2 senzory \"S\" a to na rýchlosť S1) 1-3-5 a na rýchlosť 2-4-R, ak Ti radí iba párne (treba vymeniť snímač (TRIMER Magneti_mareli), nič vážne stojí v originál obchode 70e, avšak v iných predajňach (napr. Peugeot) stojí cca 30 až 70 Eur, ebay - 15 eur :-D aj s poštovným.

7) všetky senzory na robote sa dajú premerať a zistiť, ktorý je pokazený (viem poslať schémy aj s hodnotami) jednotlivých senzorov, zvládne to každý trošku šikovnejší elektrikár (alebo autoelektrikár),

8) problém (ak mám motor vypnutý - radiť sa mi dá, ak ho naštartujem - radiť sa mi nedá). Je pravdepodobné, že je už značne zodratá spojková lamela, niekde som čítal, že je možné predĺžiť výtlačné rameno, ktoré "eliminuje" zodratie spojky - avšak asi by som to nerobil - vymeniť spojkovú lamelu, prítlačný tanier aj ložisko.

9) Jedno z najlepších riešení je prečistiť všetky kontakty idúce z a na robot kontaktným sprejom a stlačeným vzduchom. Stačí iba jeden zlý kontakt problém je na svete.

10) Pri naliatí nového hydraulického oleja sa môže systém (robot) zavzdušniť (jednoducho sa dá odvzdušniť na robote). Extrémne veľký pozor treba dávať na to aký druh oleja (ATF) tam nalievate.

12) Je potrebné si uvedomiť, že rýchlosť sa dá zaradiť len v prípade, že spojka je vytlačená. Na SS (selespeede) je ovládaná spojka jedným hydraulickým valcom (piestom) ktorý ju vytláča, jeho funkčnosť viete skontrolovať aj vizuálne. POZOR - ak vám ostane visieť nejaká rýchlosť a ste na diaľnici - je možnosť po pár úkonoch ju mechanicky vytlačiť spojku (potrebujete páku). Nezabudnúť - spojka sa dá aj nastaviť a rovnako musí mať aspoň nejakú hrúbku lamela - aby všetko fungovalo.

13) Ak nefunguje hydraulika (čerpadlo) sa schováva pod ľavým blatníkom (ideálne je dať dole vnútorný blatník) skontrolovať sa dá buď pripojením na priamo alebo elektrikárom.

14) Štandardne (aspoň u mňa) funguje hydraulika tak, že nádržka z hydraulickým olejom je plná (ak napríklad auto stojí pár dní). Po otvorení dverí, dostane elektromotor signál aby natlakoval systém. Elektromotorček pod ľavým blatníkom sa zapne a odčerpá olej do systému, vtedy by mal byť olej v nádobke na spodnej alebo vrchnej ryske víčka. Myslím, že samotná funkcia robota je už potom jasná.

Ak si na niečo ešte spomeniem - určite sem napíšem, niektoré veci som písal iba heslovite ( nemá zmysel tu písať romány ).
Dúfam, že to ALFISTOM pomôže, ak máte problém, napíšte mi, zavolajte, vždy ak môžem sa snažím pomôcť.

Meno: Ing. Ján Španielka, PhD.
Telefon: 0944 103 545
E-mail: spanielka@gmail.com
Web: http://www.new.kovacar.sk
Přílohy
A.JPG
inside.JPG
20160613_125741_HDR.jpg

matys73

Příspěvky: 20
Registrován: 20.3.2014, čtv 22:29
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od matys73 » 19.8.2016, pát 14:28

Pěkný souhrn, díky :smt023
Měl bych otázku na všechny se selespeedem, jak u vás probíhá start ? U mě musím zmáčknout brzdu a otočím klíčkem do polohy START a poprvé nic, musím klíček vrátit a zkusit znova, to asi není normálka, co? Díky
Alfa Romeo 159 2.2 JTS
Nissan Murano 3.5 V6
Alfa Romeo 156 2.0 TS
ex: Nissan Primera 2.0 GT

lukas.01
Nováček

Příspěvky: 130
Registrován: 6.5.2008, úte 13:25
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od lukas.01 » 21.8.2016, ned 17:08

Normální to není. V poloze start musí začít startovat.
AR GT 1,9 JTD QV
AR Brera 2,0 JTD FL
Fiat Stilo 2,4 Abarth
Mazda MX-5

Bull.et
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 701
Registrován: 2.3.2007, pát 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od Bull.et » 21.8.2016, ned 18:22

Maty - to nemusí mít se selespeedem nic společnýho. Můžeš mít načnutou spínačku.
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Ti
Alfa Romeo 156 Crosswagon
Ex Alfa Romeo 145 1.6 boxer R.I.P

selus

Příspěvky: 2
Registrován: 7.11.2013, čtv 12:52

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od selus » 23.8.2016, úte 11:05

Ďakujem Vám,
som rád, že som mohol ALFISTOM trošku pomôcť spraviť súhrn. Pravdu povediac, stále sa učím. Ale svoje SS som dokázal vždy opraviť. Chcel by som sa teraz poradiť ja s VAMI (potrebujem RADU). Chcel by som kúpiť ALFA ROMEO 159 sportwagon, zvažujem 1,9 JTD alebo 1,8 ts (s LPG).

Viete mi dať radu ? skúsenosť? na čo si mám dávať pozor ?
Viem že 156 (majú slabé nápravy) inak ovládateľnosť je skvelá aj všetko ostatné ale čo 159?

Ak by mal niekto spoľahlivú 159-tku (odhadujem ročník 2008) bol by som rád.
Zatiaľ ďakujem

alfi166silver
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 734
Registrován: 2.12.2008, úte 20:12
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od alfi166silver » 23.8.2016, úte 22:01

Dopllnil bych opravu k bodu 5)

Do převodovky olej Tutela Technyx a pro verze GTA se selespeedem Tutela Matryx.

Hydraulická kapalina pro robota je Tutela CS Speed. Červené kapaliny typu Dexron jsou pouze nouzovou náhražkou.
www.znackoveoleje.cz - oleje a maziva Selenia a nejen to
FACEBOOK www.facebook.com/znackoveoleje.cz

AR 159 SW 2,4 JTDm 147 kW

matys73

Příspěvky: 20
Registrován: 20.3.2014, čtv 22:29
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od matys73 » 24.8.2016, stř 11:13

Kluci, díky za radu, juknu na tu spínačku ...
Alfa Romeo 159 2.2 JTS
Nissan Murano 3.5 V6
Alfa Romeo 156 2.0 TS
ex: Nissan Primera 2.0 GT

rossogtv
SemTuFurt

Příspěvky: 1003
Registrován: 22.9.2008, pon 00:14
Bydliště: blansko

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od rossogtv » 26.8.2016, pát 01:41

selus píše:Ďakujem Vám,
som rád, že som mohol ALFISTOM trošku pomôcť spraviť súhrn. Pravdu povediac, stále sa učím. Ale svoje SS som dokázal vždy opraviť. Chcel by som sa teraz poradiť ja s VAMI (potrebujem RADU). Chcel by som kúpiť ALFA ROMEO 159 sportwagon, zvažujem 1,9 JTD alebo 1,8 ts (s LPG).

Viete mi dať radu ? skúsenosť? na čo si mám dávať pozor ?
Viem že 156 (majú slabé nápravy) inak ovládateľnosť je skvelá aj všetko ostatné ale čo 159?

Ak by mal niekto spoľahlivú 159-tku (odhadujem ročník 2008) bol by som rád.
Zatiaľ ďakujem
to se zeptej v sekci 159, jinak ti zaprasi skvely vlakno o selespeedu offtopicem...
AKT: 164Q4,145QV,GTV 2.0TS, GTV 1.8TS
EX: Giulietta101Spider, Alfa75 1.8t, 2.5t, 3.0QV,GiuliettaV6, Alfa6,GTV6 24V a 1,8turbo,Alfa90 V6, Spider 69-83 1.6-2.0,
mimo: Lancia Beta, BMW 320-635, Porsche 911, 924 T, 944 T, 928,Maserati Biturbo,VW Brouk

Kubas
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvky: 18495
Registrován: 9.6.2007, sob 09:43
Bydliště: Zlín

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od Kubas » 22.9.2016, čtv 21:03

rudanek píše:Ahoj jsem tu noví ,, mám alfu 156 selespeed 2.0 rok 2002 a potřebuji poradit , měnil jsem převodovku i s robotem a řadilo mi to 1,a 2 , tak jsem dojel na diagnostiku a tam mi řekli že mam vadní čidlo řazení , tak prosím o radu kde se to čidlo nachází a jak vypadá mockrát děkuji ,,, :(
Spider 2000 (1975), 90 V6 QO (1984), Giulia Super 2000 Track car project (1975) + nějaké ty Giulie v rodině :-)

Miche

Příspěvky: 1
Registrován: 16.7.2017, ned 14:22

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od Miche » 16.7.2017, ned 14:34

Zdravím pánové, mám problém se Selespeedem jen ve Fiatu Stilo. Různe po fórech jsem se dočetl, ze by měla být převodovka s robotem stejná jako v alfe. Auto jde nastartovat, ale rychlost zařadit nejde. Diagnostika hlásila jen čidlo brzdy, které se vyměnilo ale žádná změna. Nejde radit ani s vypnutým motorem. Zkoušeli jsme sundat akumulátor tlaku a nevyteklo nic. Při testu přes PC čerpadla to ukazuje při natlakovani 72bar a padá tlak postupně až pod 30bar. Je tam nějaký ventil, který se o tlak v soustavě stará? Na internetu jsem nic nenašel.diky za reakce a nějakou radu, už to stojí dost dlouho

Roman-okruhari
Uživatelský avatar

Příspěvky: 38
Registrován: 25.6.2014, stř 10:28

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od Roman-okruhari » 7.11.2019, čtv 09:14

Dávám sem pro info pro ostatní majitele selespeedu se stejným problémem...

Chyba selespeedu P0715 - čidlo otáček spojky (nachází se na přední straně převodovky nad čidlem teploty oleje převodovky)
- žádný signál

Proměřil jsem odpor čidla a byl v toleranci 10% (má mít 1200Ohmů při 20st celsia), šel jsem tedy po kabeláži. Vedle baterie je svorkovnice pro selespeed, nachází se tam i jeho relé. Plast té svorkovnice byl zkřehlý a rozpadal se pod rukama (zajímávé je, že auto jinak není prakticky vůbec rezavé). Drátky vedoucí od čidla měli totálně rozpadenou izolaci a byly obnažené ještě asi 5cm od svorkovnice.

Poznáte je celkém jednoduše, jsou to jediné dva drátky, které vedou stíněnou bužírkou s uzemněním. Kabel jsem musel rozkuchat asi 20 cm do hloubky, protože se izolace jednotolivých drátku rozpadala po dotyku vyloženě na prach. V místě, kde už to vypadalo, že je izolace jakž takž jsem napájel nové kabely přímo k čidlu. Pro kontrolu je dobré proměřit si čidlo až na konektor do řídící jednotky selespeedu (vpravo pod spolujezdcovou přihrádkou), jsou to piny 38 a 50.

Tím byla závada vyřešena. K povšimnutí zůstává, že jsem při náhradě starých drátků vůbec nepoužil stínění, ale přesto převodovka řadí v pohodě. Je tedy otázka, jak moc je zásadní, když předtím kdoví jak dlouho řadila s obnaženými dráty.

Poslední poznámka... Pokud má motor z jakéhokoliv důvodu nepravidelný chod, hrubě to ovlivňuje rychlost a plynulost řazení, stejně tak jako pouštění spojky. Probíjel mi jeden zapalovací kabel a jakmile jsem ho vyměnil, řazení je o stoprocent zlepšilo.
AR Brera TBI Ti
AR 147 2.0 TS
AR 164 3.0 V6 Super
Fiat Coupe 1.8

Matej ar147

Příspěvky: 1
Registrován: 14.9.2022, stř 11:45

Re: SELESPEED PORADŇA

Příspěvek od Matej ar147 » 14.9.2022, stř 11:49

Prosim mohol by som poprosiť schemi? Robot prevodovka nechce mi obcas zaradit 1 ku

Odpovědět

Zpět na „TS a JTS (AR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti