spínač výhřebvu sedačky - oprava

Odpovědět
Putos

Příspěvky: 28
Registrován: 14.10.2015, stř 13:48
Bydliště: Liberecky kraj

spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Putos » 27.1.2017, pát 13:57

Ahoj, odešel mi už druhý spínač výhřevu na sedačce. Problém je, že když spínač zmáčknu nezůstane v zapnuté poloze. I po zmáčknutí je tedy vypnutý. Pokud spínač držím dole, tak svítí a výhřev hřeje. Máte někdo nějaké info jestli se ten spínač dá opravit? Případně co to způsobuje? Když jsem vyměňoval první, všiml jsem si že konektor ke spínači byl trochu zbarvený do hněda. Trochu jsem ho tedy pročistil a napojil nový spínač. Ten původní měl trochu zoxidované piny, přikládal jsem to špatnému kontaktu.

Kdyby měl někdo nějaké info byl bych převděčný

Alfa GT JTD v kůži

Díky

Putos

Příspěvky: 28
Registrován: 14.10.2015, stř 13:48
Bydliště: Liberecky kraj

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Putos » 7.2.2017, úte 19:01

Dnes jsem se v tom trochu hrabal, ale na nic moc jsem nepřišel. Zkusím sem hodit nové info, snad bude někdo schopen pomoci.

Dnes jsem odpojil spínač a zjistil jsem, že konektor je ještě tmavší než předtím. Začal jsem tey problém hledat jinde. První nápad byl že jsou v háji topné spirály. Proměřili jsme odpor spirál řidiče vs spolujezdce, kde tento problém není. Hodnoty byly stejné - 1.2-1,3 ohmu. Nynější závěr je, že tam jde míň jak 12V, že je spirála v háji ale projeví se to až po tom co se zahřeje, nebo by měla po ohřevu vypínat a nevypíná se.

Dokázal by někdo poradit na základě fotek, co by to mohlo být? Případně jestli je dedukce správná.
Další věc je jak má výhřev fungovat, je v sedačce nějakej termostat co to chvilkově vypíná? Je spínač opravdu jen spínač, nebo je v něm nějaká elektronika co ten výhřev právě například vypíná?

Byl bych rád za každou radu, mrzne mi zadek!
Přílohy
20170207_173805.jpg
20170207_173750.jpg

Jarouš01
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 562
Registrován: 10.12.2015, čtv 15:52
Bydliště: Ostrava

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Jarouš01 » 7.2.2017, úte 19:36

Vypadá to na klasické vyhřátí vysokým přechodovým odporem mezi piny. Očistit nestačí, je třeba napružit piny v konektoru. Nebo je vysoký přechodový odpor v samotném spínači a prohřívá se to až do konektoru.
AR Giulietta 1.4 16V Multiair Turbo 170 CV
Fiat Barchetta 1.8 16V 130 CV
Fiat Barchetta 1.8 16V 130 CV (aby té první nebylo smutno:-) )
Fiat Barchetta 1.8 16V 130 CV (aby těm dvěma nebylo smutno:-) )
Fiat Stilo Abarth 2.4 20V 170 CV

Princ William
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 526
Registrován: 27.10.2010, stř 10:01
Bydliště: Plzeň

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Princ William » 7.2.2017, úte 20:59

Většinou je problém v samotném spínači. Ten se celý začne tavit (plast uvnitř) a pak nedrží v zapnuté poloze nebo zůstává v mezi poloze (přechodový odpor narůstá). Je to tam blbě vymyšlený/navržený. Pokud chceš, aby to fungovalo na 100% a bez zádrhelu, tak doporučuji koupit rovnou nový spínač, bohužel.
AR 147 QV, 1.6 TS 88 kW, 2009, 5d, Bianco Pastello HWB

Putos

Příspěvky: 28
Registrován: 14.10.2015, stř 13:48
Bydliště: Liberecky kraj

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Putos » 8.2.2017, stř 07:56

Díky za reakce! Právě že tohle byl už druhý spínač, sice nebyl nový ale bazarový ale už jsem ho právě měnil. Bohužel tenhle druhý udělal to samé jako ten první, tedy nedrží v zapnuté poloze. Aktuálně mi jde spíš o to, abych neměnil spínače jak na běžícím páse. Kdyby to bylo jen špatným kontaktem v konektoru, tak by to byla docela brnkačka. Dá se někde sehnat samec toho konektoru? Tenhle už má asi celkem dost.

Princ William
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 526
Registrován: 27.10.2010, stř 10:01
Bydliště: Plzeň

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Princ William » 8.2.2017, stř 15:21

Konektory by se měly dát sehnat v autorizáku, podívej se do ePERu. V nějaké záložce by měly být všechny konektory.
AR 147 QV, 1.6 TS 88 kW, 2009, 5d, Bianco Pastello HWB

Putos

Příspěvky: 28
Registrován: 14.10.2015, stř 13:48
Bydliště: Liberecky kraj

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od Putos » 8.2.2017, stř 18:18

OK Super, díky za rady a poznatky :smt023

honzikd
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 413
Registrován: 17.2.2014, pon 15:29
Bydliště: Prostějov

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od honzikd » 21.4.2017, pát 08:06

Ahoj, oživím tohle vlákno, protože se zrovna ve spínači výhřevu zrovna vrtám. V autě mi nefungoval výhřev řidičova sedadla, po krátkém diagnostikování jsem přišel na to, že je v háji spínač.

Spínač vypadá uvnitř takto:
https://i.nahraj.to/f/1I43.jpg
https://i.nahraj.to/f/1I42.jpg
https://i.nahraj.to/f/1I41.jpg
https://i.nahraj.to/f/1I3Z.jpg
https://i.nahraj.to/f/1I3Y.jpg

(omlouvám se za linky, obrázky jsou příliš velké)

Jak je vidět, spínač je velmi špatně vyřešen - spíná šťávu do výhřevu napřímo - a jelikož tam jdou vcelku vysoké proudy, tak se vnitřek spínače zahřívá, a jezdec spínače se nakonec utaví.

Dočasně jsem vypínač opravil (což je fajn zrovna teď, kdy je v Prostějově po ránu jeden stupeň pod nulou) - proletoval jsem cesty na PCB a přiohnul spínací plíšek na bílém plastu uvnitř spínače. Je to ale jen dočasné řešení - je jen otázkou času, kdy se celé těleso spínače definitivně roztaví.

Momentálně předělávám originální spínač tak, že bude sloužit jen jako spínač subminiaturního relé, které nejspíš přilepím zespodu na plošný spoj origo spínače - až to bude hotové, podělím se o "schéma" a nějaké fotky.
159 2.2 JTS
ex. 147 1.6TS 88 kW
ex. 156 2.4JTD 103 kW

honzikd
Pozorovatel
Uživatelský avatar

Příspěvky: 413
Registrován: 17.2.2014, pon 15:29
Bydliště: Prostějov

Re: spínač výhřebvu sedačky - oprava

Příspěvek od honzikd » 26.4.2017, stř 11:20

Tak už jsem to vyřešil, odpoledne sem dám nějaké fotky.
Sehnal jsem subminiaturní relé, které se krásně vejde zespodu na konektor spínače, cívka relé je buzena 12V z podsvětlení čudlíku.
I přes to, že mám konektor dost očouzený, tak relé má nesrovnatelně menší odpor, než obvod původního spínače - sedačka začne hřát v okamžiku. (S původním spínačem to trvalo cca dvě minuty, než začalo být cítit, že to hřeje)

EDIT: Fotky jsou tady: https://goo.gl/photos/AeyKqBx5MbDjCoFZ6
159 2.2 JTS
ex. 147 1.6TS 88 kW
ex. 156 2.4JTD 103 kW

Odpovědět

Zpět na „GT“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti