Spotreba oleja u 2.0/1.6 JTDm a problémy s ňou spojené

Odpovědět
Hudo
Uživatelský avatar

Příspěvky: 75
Registrován: 6.2.2019, stř 12:32

Spotreba oleja u 2.0/1.6 JTDm a problémy s ňou spojené

Příspěvek od Hudo » 29.7.2022, pát 11:16

Po mnohých hodinách strávených študovaním internetu, zahraničných fór prezeraním youtubu a konzultáciami s mechanikmi som sa rozhodol napísať sem a obrátiť sa na Vás s mojím dlhotrvajúcim problémom u mojej Giulietty 2.0 JTDm 103kw.

Tým problémom je spotreba oleja ktorá je od 1dcl až po 2dcl na 1000km (cca 1,5 až 2l oleja na výmenu ktorá je u mňa každých 10 000km) podľa toho aké trasy alfa jazdí pri mestských je to číslo vyššie. Krátko po kúpe bola na aute pretesnená vaňa kvôli úniku oleja ktorému som pripisoval za vinu strácajúci sa olej avšak olej mizol aj naďalej aj keď pomalšie. Ďalšia vec na ktorú som sa zameral bolo turbo keďže býva u naftových motorov asi tou najčastejšou súčiastkou ktorá spotrebu oleja spôsobuje. Predsa auto ktoré bolo pred mojou kúpou servisované výhradne v autorizovanom servise v Nemecku o čom sú aj záznamy v serviske ako elektronickej tak aj na papierovej nemôže mať väčšie vady motora ako napr. pripečené piestne krúžky alebo vymlátené guferá ventilov hlavne keď malo v tej dobe nabehaných poctivých 200 000 overených cez CarVertical aj servis alfy plus na všetkých RJ na ktorých sa údaj o nájazde uvádza tak je zhodný s tým na prístrojovke. Turbo malo byť síce po výmene z dôvodu že staré roztrhlo dokonca pri čistení IC som našiel úlomok sacej vrtuľky ale nechcelo sa mi tomu veriť tak išlo von a na kontrolu kde bolo potvrdené že turbo je v stave nového čo ma potešilo ale aj mrzelo na jednej strane je turbo ozaj menené na strane druhej treba hľadať ďalej čo spotrebu spôsobuje. Takže som začal listovať fóra na ktorých toho veľa nebolo následne som zašiel za známym ktorý robí mechanika v autorizáku VW ktorý ma najprv vysmial s tým že tá spotreba je v rámci normy kým neprekročí 1l oleja na 1000km ale následne mi povedal že aj takáto nízka spotreba ako mám ja mi postupne zabije DPF takže mám alficu buď predať (čo zatiaľ nehrozí) alebo to riešiť. DPF mi vypaľuje každých 300km až 600km v závislosti od toho či jazdím mesto alebo diaľnice, pri vypaľovaní nedymí ale koncovky sú aj tak čierne čo by vraj na aute s DPF byť nemalo kým všetko funguje ako má ale emisnou mi prešla na jednotku. Ten istý chlap mi ešte vravel že mám zmerať kompresiu ktorú som zatiaľ nemeral ale že môže zavádzať lebo tesniace krúžky môžu byť ok ale stieracie môžu byť po smrti prípadne že mám odpojiť hadicu od odvetrania a ak z nej hulí tak sú krúžky k.o. čo som aj skúsil a reálne sa z nej dymí resp. parí čo ma veľmi neteší zároveň z odvetrania vyhadzuje dosť oleja aj keď neviem či sú to tie moje stratené 2dcl.

Preto by som sa chcel opýtať majiteľov 2.0 a 1.6 JTDm2 či máte dáku spotrebu oleja prípadne skúsenosti s jej riešením či pomôže zmena viskozity, dáky super duper preplach (ja som použil BG EPR a bez výsledku) prípadne zmena značky oleja ja dávam zatiaľ Seleniu WR PE 5w30 ale uvažujem nad Motulom alebo či tu niekto nemá skúsenosť s poškodeným PCV (ventil odvetrania kľukovky) pri tomto type motora ktorý je hlavne u BMW častou príčinou zvýšenej spotreby oleja. Krúžky som už síce pár krát menil ale tu sa mi do toho ozaj púšťať nechce :-D už len kvôli problematickej demontáži vane ktorú si neviem predstaviť robiť u mňa v garáži v montážnej jame.... a tie možno zbytočne vyhodené prachy o tom už ani nehovorím.
Alfa Romeo Giulietta 2012 2.0 JTDm 103kw
Fiat Punto S 1996 1.1 40kw

MikeC
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1568
Registrován: 23.5.2015, sob 22:31
Bydliště: Polsko - někde u Katovic

Re: Spotreba oleja u 2.0/1.6 JTDm a problémy s ňou spojené

Příspěvek od MikeC » 30.7.2022, sob 19:49

No, já mám stejný motor a spotřebu oleje mám dá se říct stejnou jako ty, cca 1.5l na výměnu (taky cca 10-12tkm, co mi vychází tak jednou ročně).
DPF mi vypaluje taky ve stejných intervalech (průměr za posledních 5 je cca 500km pokud si dobře pamatuju co jsme posledně viděl v ŘJ).
Olej liju Motul 5w30 X-Clean 8100 EFE, ničím jsem ho zatím nečistil (ve smyslu nějakými připravky do oleje), akorát při výměně těsnění sacího koše se čistila vana a prý to nebylo nijak tragické.
Nájezd aktuálně 193tkm.
Odlučovač oleje jsem už měnil a je to doma v garáží fakt porod (startér ven) :D
Taky jsem měnil těsnění vakuové pumpy, to taky rádo sákne :)

1l/1tkm už bych považoval za trochu moc, ale do 0,5l/1tkm bych to asi neřešil, při takovém nájezdu už to hold bude mít nějaké vůle, etc. a nebude všechno těsnit ideálně jako když to sjelo z výrobní linky :)
Toyota Corolla TS 1.8 2023, Rover Mini 1275cc 1991
Ex: Alfa Romeo Giulietta 2.0JTDm 2011, Alfa Romeo 164 2.0 V6TB 1995, Honda Civic 8G 1.8 2010, Seat Leon 1.4 FR ST 2017, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 2007 berlina, Fiat Stilo 1.4 MW 2007

Hudo
Uživatelský avatar

Příspěvky: 75
Registrován: 6.2.2019, stř 12:32

Re: Spotreba oleja u 2.0/1.6 JTDm a problémy s ňou spojené

Příspěvek od Hudo » 31.7.2022, ned 00:06

Turbo máš v poriadku?? Kamarát má tento motor v Delte III s nájazdom niečo cez 300 000 a nevezme si od výmeny po výmenu ani kvapku oleja preto mi to príde čudné že tá moja raketka si ho s radosťou cucká. Vaňu som mal pri výmene krúžku na sacom koši tiež dole a bola na tie km pomerne čistá žiadne väčšie usadeniny alebo karbón rovnako to vyzeralo aj pri ventiloch čakal som aspoň tam dáke zakarbónovanie ale tiež to bolo na počudovanie všetko čisté....

PCV si menil z akého dôvodu?? Viem že prístup k nemu je hrozný čítal som že musí ísť von štartér a aj EGR :D Tesnenie vákuovky mám tiež vymenené tam skôr robia priesaky tie dve spodné skrutky stačí na ne dať lepidlo na závity a je pokoj :D .

A áno s dákou spotrebou oleja by som pri tomto nájazde rátal ale max dákeho 0,5l na 10 000km toto mi už celkom dosť príde :D
Alfa Romeo Giulietta 2012 2.0 JTDm 103kw
Fiat Punto S 1996 1.1 40kw

Odpovědět

Zpět na „JTDm2 (1.6 a 2.0)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti