Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Odpovědět
deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 30.7.2023, ned 09:19

Ahoj všem, mám problém se svou Giuliettou - vibrace ve volantu.

Abych to zkrátil - nová levá poloosa, nová geometrie, nové tyče řízení (vnitřní i vnější), ani ne 1,5 roku staré kola a gumy asi 6x vyvážené, nové přední kotouče a auto, přesnějí volant, pořád třepe. V autorizovaném servisu nenašli žádný problém. Nejvíce kolem 100 km/h, ale ne vždy když jedu těch 100. Jak při vyřazení, tak při zařazené rychlosti. Video, jak ty vibrace vypadají, je např. zde (nenatáčel jsem ho já)
Všimněte si jednoho komentu pod videem - borec poukazuje na kontrolu snímače otočení volantu.
Nechce se mi měnit další a další díly proto jsem pořídil záznam pomocí Multiecuscan. Přikládám ho k tomuto příspěvku, mohl by se na to někdo znalý věci prosím podívat?

Za mě se mi zdá nekolik věcí špatně. Hodnota "steering wheel effort" je při točení volantu doleva v relativně správné hodnotě - kolem 2, 3 Nm. Při točení doprava vyletí na (imho nesmyslných) 900 a více Nm.

Dále hodnota "steering angle absolute" by dle mého měla být nějakým způsobem spojitá, v té naměřené vidím velké skoky.

Hodnota steering angle je potom dle očekávání a dle otáčení volantu, jenom ve středové poloze je asi 2 stupně místo 0, ale asi to nebude tak závažné.

Mohl by vadný senzor volantu/otáčení/ať se jmenuje jak chce být na vině a způsobovat zmíněné vibrace? Má někdo zkušenost s výměnou?
Přílohy
363359003_3700476290181620_8889045929814251816_n.jpg
engine_on.csv
(30.45 KiB) Staženo 14 x

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 30.7.2023, ned 18:06

UPDATE: dnes cestou do Brna jsem pořídil záznam z dálnice. IMHO zajímavé data - je vidět že v úsecích, kde jsem jel konstantní rychlostí a téměř rovně si řízení (steering angle absolute, turning speed) neustále skákalo sem a tam. Viz přiložené csv nebo screenshot.
Přílohy
dal 2.csv
(57.65 KiB) Staženo 15 x
dalnice.png

Hampice
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8674
Registrován: 7.11.2009, sob 05:48
Bydliště: Jesenice (Praha-západ)

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od Hampice » 30.7.2023, ned 21:50

A zkoušel jsi v Mesu ten snímač zkalibrovat?
Jestli jsi dělal tak velké zásahy do řízení, může být úplně mimo.
Nicméně Giulietta nemá aktivní řízení, takže reálně s ním nemá jak škubat.
Alfa Romeo 164 QV (1992)
Alfa Romeo Giulia 2.0T Super (2018)

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 31.7.2023, pon 21:31

Zkalibrovano, ale hodnoty jsou porad stejne divoke :(

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 1.10.2023, ned 09:38

Pri vymene oleje se servis shodnul na tom, ze auto je ve skvelem stavu a neni nic co by tam mohlo delat problemy. Mechanik poukazal na to, ze muzou ruzne vibrace zpusobovat neoriginalni kola, coz je muj pripad. V podstate je to kombinace nejake vule v rizeni a tech kol, ktera by to mohla zpusobovat. Jak prezuju na origo zimni 16 tak problem budu dal pozorovat a pripadne vyzkousim na leto sehnat origos 17 a uvidim.

Jeste pro nekoho, kdo by mel podobny problem doplnim, ze vibrace zmizi kdyz lehce zabrzdim nebo lehce pridam plyn. Zaroven jsem schopny je jakz takz vyvolat kdyz vyrazneji seslapnu plyn a treba v 80km/h vyslapnu spojku. To jakoby kola rozhodi a zacnou vibrovat. Uvidim co to bude delat na originalnich kolech...

Hampice
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8674
Registrován: 7.11.2009, sob 05:48
Bydliště: Jesenice (Praha-západ)

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od Hampice » 1.10.2023, ned 21:41

Hele, pak by to mohla dělat i poloosa. To má 100% ty tlumené a může být naprasklá ta guma.
Alfa Romeo 164 QV (1992)
Alfa Romeo Giulia 2.0T Super (2018)

hno3
Štamgast
Uživatelský avatar

Příspěvky: 904
Registrován: 9.6.2008, pon 09:49
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od hno3 » 2.10.2023, pon 05:59

dneska jsem se na to zameril a sice vibrace citim, ale za volant mi to takhle netaha... jo mam 18" neorigo kola a gumy tesne pred smrti vyvazene pri koupi, jinak vubec...

takovýhle sápání do volantu je dost.. kola vyvazené bejt muzou, ale muzou bejt sisaty a pak to s autem cvici.. zvedni auto a zatoc s tim, idealne natoc video jak ty kola smajdaji, nebo ne... staci fakt malo.. u nejakejch levnejsich blat to je standart, ale i v coupe mi origo 16" speedliny klepaly volantem, prestoze na vyvazovace byly vyvazeny do 0.. pomohlo srovnani a jejich repas..
AR 159 SW TBI TI
AR 156 V6 SW
AR Giulietta 1.4 MA
Fiat Coupe 2.0 16v
Fiat Tipo 2096ccm 16v
ex: bravo HGT, 147 1.6, Stilo 2.0 16v

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 6.10.2023, pát 07:55

Hampice píše: 1.10.2023, ned 21:41 Hele, pak by to mohla dělat i poloosa. To má 100% ty tlumené a může být naprasklá ta guma.
Uplne nerozumim jak to myslis... Tlumene poloosy? Jaka guma? Levou poolosu mam novou origo i s mezikusem (delano v origo servisu)
hno3 píše: 2.10.2023, pon 05:59 dneska jsem se na to zameril a sice vibrace citim, ale za volant mi to takhle netaha... jo mam 18" neorigo kola a gumy tesne pred smrti vyvazene pri koupi, jinak vubec...

takovýhle sápání do volantu je dost.. kola vyvazené bejt muzou, ale muzou bejt sisaty a pak to s autem cvici.. zvedni auto a zatoc s tim, idealne natoc video jak ty kola smajdaji, nebo ne... staci fakt malo.. u nejakejch levnejsich blat to je standart, ale i v coupe mi origo 16" speedliny klepaly volantem, prestoze na vyvazovace byly vyvazeny do 0.. pomohlo srovnani a jejich repas..
Kola jsou nove, ja osobne jsem je nekopl, nicmene z vyroby (neorigo) muzou urcite byt v jakekoli kvalite...

Jeste bych dodal, ze kdyz je vypnuty motor tak kdyz rychle hybu volantem ze strany na stranu tak slysim takove tupe rany nekde od tyce rizeni/posilovace. Jakoby to na neco narazilo, na nejaky doraz... Nemam porovnani s jinou Giuliettou, jestli je to normalni nebo v mezi nejakeho opotrebeni... Pri zapnutem motoru je to mnohem mene slyset a ten pocit dorazu uz skoro neni citelny, nicmene i tak je velmi lehce slyset/citit. Vuli v rizeni zadnou necitim, i kola se pohybuji presne dle pohybu volantu. Pri rizeni netaha, drzi rovne, geometrie serizena.

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 9.1.2024, úte 17:48

Tak mensi udate a zadost o dalsi radu - dnes jsem byl v autorizovanem servisu Alfa, dle nich je podvozek v poradku, az na kola (zimni 16), z nich je jedno nakople... nicmene vibrace se deji i na 17, ktere jsou nove.

Kazdopadne jsem pri prezouvani kol (uz na podzim, akorat jsem se k prispevku dostal az ted) zjistil, ze prave predni kolo ve smeru otaceni vydava zvlastni rany, viz video. Leve kolo nic takoveho nevydava. Moje zena vzdycky rika, ze citi ty vibrace pod svyma nohama - tj. u spolujezdce napravo. Servis k tomu zvuku rika, ze naprava je na zvedaku vyvesena a ze ten zvuk neni nic prukazneho, coz je dle meho naprosta blbost. Zkusebni jizdou sice nejake vibrace zjistili, ale "za ty muze to kople kolo". To ale nevysvetluje vibrace na 17, ledaze by byly taky kople, coz uz bych se fakt divil. Tak jak tak, silne pochybuju ze kople kolo zpusobuje ten zvuk, zvlast kdyz je auto na zvedaku...

Nicmene me zajima vas nazor na ten zvuk, setkali jste se s tim nekdy? Cim to muze byt? Vlastne ho slysim i citim ve volantu, kdyz pri vyplem motoru pohybuju volantem zleva doprava, tak to zni presne stejne jako na videu. Diky moc
Přílohy
prava_spatna.mp4
(869.83 KiB) Staženo 57 x

Hampice
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8674
Registrován: 7.11.2009, sob 05:48
Bydliště: Jesenice (Praha-západ)

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od Hampice » 10.1.2024, stř 09:18

V jakém servisu, že jsi to byl? Tohle to vydává při otáčení kolem? Jestli ano, tak je to ložisko, nebo jeden z kloubů poloosy, nejspíš ten vnější u těhlice.
Alfa Romeo 164 QV (1992)
Alfa Romeo Giulia 2.0T Super (2018)

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 10.1.2024, stř 17:10

Byl jsem v Motortecu v Brně. Dělá to při otáčeni kola, ale za jízdy nic není slyšet ani cítit, krom vibrací samozřejmě.

Ložisko by hučelo, nebo? Dá se to ještě nějak potvrdit nebo vyvrátit?

Každopádně chci stejně renovovat zimní 16, takže ideální příležitost. Uvidím jak se budou chovat a co na to servis.

Jinak poloosu už sem měl skoro vyměněnou v jiném servisu, vymontovali ju, ale i když ta nová měla stejné číslo jako moje stará, tak byla kratší/delší, už přesně nepamatuju. Proto jsem šel do Motortecu…

Hampice
SemTuFurt
Uživatelský avatar

Příspěvky: 8674
Registrován: 7.11.2009, sob 05:48
Bydliště: Jesenice (Praha-západ)

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od Hampice » 10.1.2024, stř 17:40

Podle toho zvuku je tam něco hodně špatně. Bude imho prasklá klec toho kloubu. To se v extrému taky může kousnout a rozbiješ si tlamu. Lehni pod to a za tu poloosu pořádně vezmi všemi směry. Může mít drobnou vůli pouze radiálně a osově.
Alfa Romeo 164 QV (1992)
Alfa Romeo Giulia 2.0T Super (2018)

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 10.1.2024, stř 18:37

Vyzkouším, díky za konkrétní tip. Už s tím jezdím skoro 3 roky, a bůh ví jak dlouho předchozí majitelka, tak to snad ještě měsíc vydrží 😀

deadbeef

Příspěvky: 15
Registrován: 10.6.2021, čtv 22:41

Re: Vibrace ve volantu - senzor řízení?

Příspěvek od deadbeef » 18.3.2024, pon 08:00

Tak poloosa vyměněna v origo servise. Pravá poloosa se opět skládá ze dvou kusů, stejně jako levá, což ne každý může vědět. V jakém stavu skutečně byla nevím, protože origo servis člověka samozřejmně nikam nepustí, dle slov technika v ní žádná vúle znát nebyla. Toto tvrzení mě nepřekvapuje, jelikož je v souladu s jejich dřívějšíma závěrama "auto je v pořádku, žádné vibrace se neprojevily".

Nicméně už jezdím asi měsíc, možné o něco dýl, a problém se zatím nevrátil, takže klepu na dřevo a vibrace se zdají být vyřešeny. Bouchání ve volantu se taky výrazně snížilo, teď je znát trošku (možná) vůle v posilovači / sloupku řízení, ale s tím jsem schopen žít a jezdit. Hlavně to nedělá tak hrozné rány. Vibrace ve 110-150 v podstatě žádné, trochu na hrbaté cestě, ale tam se není co divit, tak snad to tak vydrží. Auto mi vibrovalo i někdy při brždění kolem 80, teď v pořádku. Stejně tak vibrovalo i při přidání plynu kolem 120, teď cajk.

Odpovědět

Zpět na „Giulietta“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů